Rusya'dan Donald Tusk'a "rusofobi" suçlaması

Güncel
Feride Useinova
13 Temmuz 2019, 13:03
Feride Useinova
13 Temmuz 2019, 13:03

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan’daki Sovyetler Birliği’nin çöküşünün Orta ve Doğu Avrupa için bir nimet olduğunu söyleyen Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’u “rusofobi” ile suçladı.

Yevropeyskaya Pravda gazetesine göre ilgili açıklama Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında yapıldı.

Bakanlıkta, Tusk, Vladimir Putin’in Sovyetler Birliği’nin çöküşünün 20. yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olduğu yönündeki ifadesinin anlamını çarpıtılmış bir şekilde sunmaya çalıştığı bildirildi.

Açıklamada, “SSCB’nin çöküşü, onlarca milyon vatandaşımızın ve yurttaşının aniden kendilerini yurt dışında buldukları, ailelerin ve ulusların bölündüğü sayısız insan trajedilerine yol açtı. Bu, özellikle, Baltık Devletlerinin Rusça konuşan sakinleri için geçerlidir” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 2004 yılından beri AB üyesi olan bu ülkelerde “hak ihlali ve etnik kökene dayalı en ağır ayrımcılığın” devam ettiğini iddia ederek, “Herhalde Bay Tusk bu durumdan pek endişe etmiyor. Ancak rusofobi saldırıları yerine bu konularla ilgilenmeli” denildi.