Rusya'dan buğday şantajı ve küresel gıda krizi tehdidi

Ekonomi
qha muhabir
19 Mayıs 2022, 22:40
qha muhabir
19 Mayıs 2022, 22:40

Rusya, Ukrayna limanlarından tahıl ve başka ürünlerin ihracatının engellenmesinden dolayı kıtlık ve zorunlu kitlesel göç yaşanabileceği konusundaki endişeleri, şantaj olarak kullanıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programının (WFP) Ukrayna limanlarında depolanan tahılların ihraç edilememesi nedeniyle kıtlık ve zorunlu kitlesel göç yaşanabileceği konusunda uyarı yapmasının ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Andriy Rudenko konuştu.

Interfax’ta yayımlanan habere göre Rudenko, 19 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarından tahıl ürünlerinin ihracatına izin verilmesi taleplerine ilişkin “Gıda krizine neden olan mevcut duruma derinlemesine bakmanız gerekiyor. İlk etapta buğday, gübre ve diğerleri de dahil gıda ürünlerini kapsayan serbest ticarete müdahale eden ABD ve AB tarafından uygulanan yaptırımlardır” ifadesini kullandı.

“BAŞKAN PUTİN EĞER BİR KALBİNİZ VARSA LÜTFEN LİMANLARI AÇIN”

BM Genel Merkezinde Küresel gıda güvenliğinin ele alınması amacıyla düzenlenen bakanlar düzeyi toplantıda konuşan WFP Direktörü David Beasley, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e seslenerek “Eğer bir kalbiniz varsa lütfen bu limanları açın” çağrısı yapmıştı.

Ukrayna; mısır, arpa, ayçiçek yağı ve kolza yağının önemli ihracatçısı konumunda. WFP tahılının yarısını Ukrayna’dan satın alıyordu. Ukrayna ve Rusya dünyanın ay çiçek yağı ihtiyacının yarısını, buğday ve arpa ihtiyacının ise üçte birini karşılıyordu.

BM; RUSYA, UKRAYNA, TÜRKİYE, ABD VE AB İLE TEMAS İÇİNDE

Ukrayna, mallarının çoğunu limanları aracılığıyla ihraç ediyordu. Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası Ukrayna’nın limanları kullanması engellendiği için gıda ürünlerini ihracatı büyük ölçüde kısıtlanmış durumda.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatının yeniden yapılabilmesi için, Rusya, Ukrayna, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği ile yoğun temas içinde olduklarını olduklarını dile getirdi.