Rusya’dan bir Ukraynalı siyasi tutsağa daha hapis cezası

Güncel
Anife Bilal
22 Mart 2019, 12:25
Anife Bilal
22 Mart 2019, 12:25

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Ukraynalı siyasi tutsak Pavel Grib’i 6 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Rus mahkemesi Pavel Grib’i Rus vatandaşı Tatyana Erşova’yı “terör eylemine zorlamaktan” suçlu buldu.

Mahkeme kararı açıklandıktan sonra Grib açlık grevi başlattığını duyurdu.

“TÜM UKRAYNALI VATANSEVERLERİN ESARET SINAVINI ONURLARIYLA GEÇEBİLMELERİNİ DİLİYORUM”

Dün mahkemede son sözünü söyleyen Ukraynalı siyasi tutsak Pavel Grib, FSB görevlilerin, haydut ve katil olarak nitelendirerek, “Tüm Ukraynalı vatanseverlerin esaret sınavını onurlarıyla geçebilmelerini diliyorum.” ifadeleri kullandı.

Grib konuşmasını, “Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Ukrayna halkı!” sözleriyle bitirdi.

PAVEL GRİB DAVASI

Ukraynalı bir subayın oğlu Pavel Grib, 24 Ağustos 2017 tarihinde daha önce sosyal ağlarda tanışıp yazıştığı kız arkadaşıyla görüşmek için Belarus’un Gomel şehrine gittikten sonra kaybolmuştu. Oğlunu aramak için Belarus’a giden babası orada oğlunun FSB tarafından arandığını öğrenmişti.

Gencin yazıştığı Soçi’de yaşayan 17 yaşındaki Rus asıllı kız, 29 Ağustos tarihinde FSB görevlilerinin baskısı sonucunda Ukrayna vatandaşı Pavel Grib’i Belarus’a davet ettiğini itiraf etmişti.

Belarus kolluk kuvvetleri, ilk önce Grib’in ülkelerinde bulunmadığını savunuyordu ancak daha sonrasında onun Ukrayna-Belarus sınırını geçtiğini doğruladılar.

Eylül 2017’de FSB, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 205.1 maddesinin 1. fıkrası (terörizmi teşvik etmek) uyarınca hakkında soruşturma açılan Pavel Grib’in Krasnodar tutukevinde tutulduğunu bildirmişti.