Rusya'daki yasa dışı referanduma Türkiye'deki isimlerden boykot çağrısı!

Haberler
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2020, 19:51
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2020, 19:51

Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan halkların ölüm fermanı niteliğindeki anayasa değişikliği referandumuyla ilgili oy verme süreci bugün sona eriyor. Putin’e ölene kadar devlet başkanlığı yolunu açan tartışmalı referandumda, Rus yetkililerin açıklamalarına göre katılım yüzde 37 seviyesinde.

ANKET VERİLERİNE GÖRE YÜZDE 76 EVET

Ayrıca 25 Haziran 2020’den bu yana seçime katılan seçmenlere ilişkin sandık çıkış anketi verilerine göre, 163 bin 124 kişi görüş bildirdi. Buna göre, seçmenlerin yüzde 76’sı anayasa değişikliğine “evet” dedi.

BOYKOT ÇAĞRISINDA BULUNAN İSİMLER

Rusya’daki yasa dışı referandum sonlanırken referanduma Türkiye’den boykot çağrısı yapıldı. Kırım Haber Ajansının (QHA) derlediği ve Putin’in fiiliyattaki otoriter yönetimini resmiyete dökecek olan değişiklik planına boykot çağrısında bulunan isimler, şu şekilde:

1- DQTK Başkan Yardımcısı ve Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin

2- Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay

3- KAFFED Başkan Yıldız Şekerci

4- Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Cemil Ünal

5- Çerkes Dernekleri Federasyonu Basın Sözcüsü Erol Karayel

6- Dünya Kırım Tatar Kongresi Teftiş Kurulu üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan

7- Kazan Tatar Tarihçi, Yazar Roza Kurban

8- Kırım Derneği Bursa Şubesi Başkanı Yunus Güneri

9- Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt

10- Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Filiz Tutku Aydın Bezikoğlu

RUSYA’DA ANAYASA REFERANDUMU: SONU BELLİ OLAN SEÇİMLER!

Rusya’da muhalefetin “anayasal darbe” olarak nitelendirdiği anayasa değişikliğine pek çok çevreden tepki geliyor. Putin’in fiiliyattaki otoriter yönetimini resmiyete dökecek olan değişiklik planı, anayasal anlamda Ruslara “devlet kurucu halk” statüsü vererek, Rusya’daki Türk ve Müslüman olan halkların zaten kağıt üzerinde olan temel hak ve hürriyetlerini tamamen yok ediyor.

Putin’in anayasa değişikliği referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Sonucu belli olan referanduma ilişkin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan değiştirilmesi planlanan anayasa maddelerinin yarattığı tehlikelere değinen ve protesto eden bir bildiri yayımlanmıştı.