Rusya'daki ünlü Memorial İnsan Hakları Merkezinden Kırım’daki toplu baskınla ilgili açıklama

Haberler
E. K.
05 Nisan 2019, 17:51
E. K.
05 Nisan 2019, 17:51

Rus işgalcilerin Kırım’da 27 Mart’ta başlattığı topyekûn baskı dalgasına yönelik çeşitli insan hakları örgütlerinden ve kuruluşlardan tepki gelmeye devam ediyor.

Kırım Tatar halkının sürgün yerlerinden anavatanı Kırım’a dönüş mücadelesinde büyük rol oynayan Kırım Tatarlarının büyük dostu, dünyaca ünlü bilim adamı, insan hakları savunucusu Andrey Saharov’un da kurucuları arasında bulunduğu, Sovyetler Birliği’ndeki siyasi baskıları araştırmak amacıyla kurulmuş olan Rusya merkezli Uluslararası Memorial Derneği bünyesindeki Memorial İnsan Hakları Merkezi, 27 Mart tarihinde Rus işgali altındaki Kırım’da düzenlenen baskınlar sonucunda işgalcilerce rehin alınan Kırım Tatarlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Rusya’nın ünlü Memorial insan hakları merkezinden yapılan açıklamada, 27-28 Mart tarihlerinde Kırım’da yarımadanın işgalinin başlamasından bu yana Kırım Tatarlarına yönelik en büyük gözaltı dalgasının meydana geldiği ifade edildi. Aramalardan sonra Şaban Ümerov, Remzi Bekirov, Riza İzetov, Farhod Bazarov, Ruslan Suleymanov, Rüstem Seythalilov, Cemil Gafarov, Seyran Murtaza, Alim Karimov, Tofik Abdulgaziyev, Bilâl Adilov, Mecit Abdurahmanov, Rüstem Şeyhaliyev, Seytveli Seytabdiyev, Yaşar Muyedinov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Enver Ametov, Akim Bekirov, Erfan Osman, Servet Gaziyev, Osman Arifmambetov, Vladlen Abdulkadırov ve Edem Yayaçikov’un gözaltına alındığı ve sonra hepsinin tutuklandığı hatırlatıldı.

Daha önce de “Hizb-ut Tahrir”in terör örgütü olarak tanınmasının asılsız olduğu görüşünü defalarca beyan eden Memorial insan hakları merkezi, açıklamada Rusya’nın dünyada Hizb-ut Tahrir’i terör örgütü olarak ilan eden tek ülke olarak bilindiğini belirterek, “Bu arada, Rusya ve Kırım topraklarında 250’den fazla Müslümanın özgürlüklerinden mahrum bırakıldığı ceza davalarının hiçbirinde, sadece terörizm belirtisi değil, aynı zamanda terör eylemi hazırlığı, planlaması veya görüşmesine dair, silah ve patlayıcıların kullanılması ve planlanmasına dair de hiçbir işaret yoktur.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna mevzuatına göre yasal bir örgüte katılmakla suçlanan Kırımlı Müslümanlara yönelik cezai kovuşturmanın ve özgürlükten mahrum bırakılanların Kırım’ın dışına çıkarılmasının uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiği ve bu nedenle özellikle kabul edilemez olduğunun vurgulandığı açıklamada, 27 Mart’ta yapılan toplu baskın sonucu alıkonulan Kırım Tatarlarının, baskıya maruz kalanları destekleyen Kırım Dayanışması birliği ile ilişkili olmalarına dikkat çekilerek siyasi tutsaklar ve onların ailelerine yardım toplayan, siyasi güdümlü davaları takip eden, duruşmalara katılan, baskı kurbanlarına yardım eden insanların kendilerinin artık parmaklıklar ardında olduğu ifade edildi.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rusya’dan alıkoyduğu 24 kişiyi derhal serbest bırakmasını talep ederken, Rus sivil toplumu ve dünya toplumunu Kırım Tatar aktivistlerin serbest bırakılması talebi ile Rus yönetimi üzerindeki baskıyı arttırmaya çağırdı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.