Rusya'daki tutsakların yüzde 60'ı kötü muameleye maruz bırakılıyor

23 Ocak 2020, 09:39

Rusya’nın Sibirya ve Uzak Doğu bölgelerindeki cezaevlerinde tutulan tutukluların yüzde 60’ı fiziksel şiddete maruz bırakılıyor. 

Sibir.Realii haber sitesine konuşan “Hapisteki Rusya” İnsan Hakları Vakfı Novosibirsk Temsilcisi Dmitriy Petrov, Sibirya ve Uzak Doğu bölgelerindeki cezaevlerinde insan hakları ihlalleri ile ilgili hazırlanan raporun sonuçlarını açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre, cezaevleri ve tutukevlerinde tutuklular boğuluyor, asılıyor, su ile işkence ediliyor ve dinlenme fırsatından mahrum bırakılıyor. 

Raporda, “Çoğu zaman tutsak veya tutuklu  darp ediliyor (yüzde 37) ve aşağılayıcı muameleye (yüzde 30) maruz bırakılıyor. Bazıları ince giysilerle soğuk odada tutulduğunu bildirdi. Tutsakların dörtte biri gereksiz yere kelepçelendiğini, yüzde 20’si ise rahatsız edici pozisyonda durmaya zorlandığını belirtti.” denildi. 

Ankete katılanların bir kısmı; uzun süreyle ağır fiziksel çalışmalara maruz bırakılma, aç susuz bırakılma ve karanlıkta tutulma ayrıca elektrikle işkence, boğma, bağlanma, asılma ve suya daldırma gibi kötü muamele örnekleri verdi.

Tutukluların yüzde 30’u cezaevi görevlilerinin onları işkenceyle tehdit ettiğini, yüzde 90’ı tıbbi yardımının ve ilaçlarının verilmediğini bildirdi.


cezaevi
işkence
Rusya
Bunlara da bakın: