Rusya'daki protestolara ait gözaltı girişimleri kameralara böyle yansıdı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2021, 17:15
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2021, 17:15

Rusya’da muhalif Navalnıy’a destek olmak ve Putin iktidarına karşı çıkmak için sokaklara çıkan göstericiler, polisin sert müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Rusya’nın neredeyse tüm şehirlerinde gerçekleşen eylemlerde, Rus polisinin orantısız güç kullandığı gözaltı görüntüleri kameralara yansıdı.

Rusya’da 23 Ocak 2021 tarihinde 70’ten fazla şehirde binlerce kişi, Navalnıy’ın tutuklanmasına karşı çıkmak için yürüyüş gerçekleştirdi. Olaylarda, sivil, yaşlı, çocuk dinlemeden orantısız güç kullanan Rus polisi, çok sayıda gözaltıya imza attı. Polis, bir vatandaşı karnına tekme atıp ağır yaralarken; yine 9-10 yaşlarında bir çocuğu sert müdahaleyle alıkoyduğu görüntülendi. Kolluk kuvvetlerinin coplarla insanları sert bir şekilde gözaltına aldığı görüntüler kaydedildi. Ayrıca, polislerin göstericiler ile girdiği ilginç diyaloglar da kameralara yansıdı.

POLİS KALDIRIMDA DURAN KADINI ALIKOYMAKTAN VAZGEÇİP GÖNÜLLÜ VATANDAŞI ALDI

St. Petersburg’da ise akşamın ilerleyen saatlerinde kaydedilen videoda Rus polisi, öfkeli insan kalabalığının arasından ilerleyerek kaldırımda duran bir kadını gözaltına almaya çalıştı. Bu duruma şahit olan çevredeki insanlar kaldırımdaki insanların bir şey yapmadığını sadece kaldırımda durduklarını söyledi. Daha sonra bir adam polisin alıkoymak istediği kadının direnişleri karşısında polise; “Kotanızı dolduruyorsanız ve birini alıkoyman gerekiyorsa ben seninle gelirim” dedi. Bu konuşmalar üzerine polis kaldırımda duran kişileri alıkoymaktan vazgeçerek gönüllü olan kişiyi gözaltına aldı.

3000 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Rusya’daki şehir meydanlarında toplanan insanlara polis etkin şekilde müdahale etse de eylemcilerin “Putin istifa” sloganları atarak protestoyu sürdürdüğü görüldü. Putin döneminin en yoğun katılımlı eylemlerinden biri olan protestolarda 3 binden fazla insanın gözaltına alındığı belirtildi.

NAVALNIY ALMANYA’DAN DÖNER DÖNMEZ GÖZALTINA ALINDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. 44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.
Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.
Hatırlanacağı üzere, Kremlin yönetimi, 14 Ocak 2021 tarihinde Rus muhalif Navalnıy için arama emri çıkarmıştı. Navalnıy, gözaltına alınacağını bile bile “evim” dediği Moskova’ya gitti. Aleksey Navalnıy, 17 Ocak 2021’de tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.
Putin rejimi tarafından tutuklanan Rus muhalif Navalnıy’a destek amaçlı 23 Ocak 2021’de yapılması planlanan protesto gösterileri ülkenin farklı noktalarından yüksek katılımla gerçekleştirildi. Gösteriler başlamadan polisin sert müdahalesi ile çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İşte Rusya’daki protestolara damga vuran gözaltılardan yansıyan o ilginç görüntüler: