Rusya'daki protestocular polisi kar topu ile uzaklaştırdı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2021, 20:22
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2021, 20:22

Rusya’da dün Rus muhalif Navalnıy’e destek ve hükumet karşıtı gerçekleştirilen protesto gösterilerinde ilginç görüntüler kaydedildi. Kremlin polisinin orantısız güç kullanarak yaptığı çok sayıdaki gözaltının yanı sıra eylemcilerin verdiği ilginç karşılık kameralara yansıdı.

Rusya genelinde dün 70’ten fazla şehirde binlerce kişi tarafından Putin rejimine ve Navalnıy’ın tutukluluğuna karşı çıkılarak protestolar düzenlendi. Başkent Moskova’da düzenlenen protestoya yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı belirtildi. En büyük eylem ise Moskova’da gerçekleşti. Diğer yandan eksi 50 derecede dahi gerçekleştirilen protestolarda Kremlin polisinin orantısız güç kullandığı ve çok sayıda gözaltı yaptığı öğrenildi. Kolluk kuvvetlerinin coplarla insanları sert bir şekilde gözaltına aldığı bilinirken polis ile göstericiler arasında ilginç görüntüler kameralara yansıdı. Akşamın ilerleyen saatlerinde göstericilerin güvenlik güçlerine kar topu atarak uzaklaştırdığı görüldü.

İşte o görüntüler:

NAVALNIY ALMANYA’DAN DÖNER DÖNMEZ GÖZALTINA ALINDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. 44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Hatırlanacağı üzere, Kremlin yönetimi, 14 Ocak 2021 tarihinde Rus muhalif Navalnıy için arama emri çıkarmıştı. Navalnıy, gözaltına alınacağını bile bile “evim” dediği Moskova’ya gitti. Aleksey Navalnıy, 17 Ocak 2021’de tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.
Putin rejimi tarafından tutuklanan Rus muhalif Navalnıy’a destek amaçlı 23 Ocak 2021’de yapılması planlanan protesto gösterileri ülkenin farklı noktalarından yüksek katılımla gerçekleştirildi. Gösteriler başlamadan polisin sert müdahalesi ile çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Navalnıy’ın ekibi, 2013 yılında tutuklanan ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Navalnıy’ın; Kremlin çevresinde düzenlenen protestolar neticesinde serbest bırakıldığı gibi tekrar kamuoyunun tepkisi ve gücüyle serbest bırakılmasını hedefliyor.