Rusya'da yerli yazılım olmayan telefon ve bilgisayarlar yasaklanıyor!

06 Kasım 2019, 14:24

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rus yazılımının olmadığı akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Duma’da kabul edilen yasaya göre, ülkede satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak Rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek. Yasanın hangi ürünleri kapsayacağı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmazken, söz konusu cihazlara yüklenecek yazılımın yükleme sürecine ilişkin detaylar Rus hükumeti tarafından belirlenecek. Yasaya uymayan şirketlere ağır para cezaları verilmesi planlanıyor.

PUTİN ONAYLARSA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Kabul edilen yasa tasarısı, Federasyon Konseyi ve ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onaylaması halinde yürürlüğe girecek. Duma Milletvekili Aleksey Kanayev, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu yasanın Rus bilişim şirketlerini daha rekabetçi hale getirileceğini ve tüketici haklarını koruyacağını savundu.

DAHA ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

Rusya’da satılan yabancı marka telefonlarda Rus yapımı arama motoru ve mesajlaşma uygulamalarının yer alması gündeme gelmişti. Gündeme gelen konuya Rus teknoloji şirketleri destek verirken yabancı firmalar karşı çıkmıştı.

Bunlara da bakın: