Rusya'da yangın felaketi: 13 kişi öldü, 20 kişi yaralandı, 700 ev hasar gördü

Güncel
Manas
08 Mayıs 2022, 18:43
Manas
08 Mayıs 2022, 18:43

Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde, anormal hava koşulları nedeniyle yangın çıktı ve hızla bölgeye yayıldı. Rusya Federasyonu Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Hava şartlarının olumsuz etkisinden dolayı üç büyük kentimizde yangın çıktı. Çıkan yangınlar sonucunda 13 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi ağır yaralandı, 100’e yakın araç zarar gördü ve yaklaşık 700 ev kullanılmaz hale geldi.” denildi. Bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı 7 Mayıs 2022 tarihinde, Rusya Federasyonu’nun Kemerovo, İrkutsk ve Krasnoyarsk bölgelerinde son zamanların en büyük yangının yaşandığını ve yangının halen devam ettiğini bildirdi. Yangının şiddetli fırtına ve rüzgar nedeniyle elektrik hattının kesintiye uğramasından dolayı meydana geldiği bildirildi.  Acil Durumlar Bakanlığı, şiddetli rüzgar nedeniyle yangını söndürmek için hiçbir hava aracının müdahale etmediğini açıkladı.

Количество сгоревших домов в Красноярском крае увеличилось до 518:  Яндекс.Новости

PUTİN’DEN, MAĞDUR OLANLARA SADECE BİR DEFAYA MAHSUS YARDIM SÖZÜ: 15 BİN RUBLE

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Mayıs’tan itibaren yangından etkilenen ve mağdur kalanlar için mali ödemelerin başlayacağı sözünü verdi. Ancak Putin tarafından finansal desteğinin sadece 15 bin ruble ve bir defaya mahsus olarak karar verilmesi, mağdur olan yerli halkın tepkisine neden oldu.