Rusya'da Ukraynalı siyasi tutsaklara destek eylemleri devam ediyor

Güncel
E. K.
01 Temmuz 2019, 12:10
E. K.
01 Temmuz 2019, 12:10

Rusya’nın başkenti Moskova’da “Strateji-30” inisiyatif grubu aktivistleri, Ukraynalı siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla eylem gerçekleştirdi.

İşgalci Rusya tarafından yasa dışı şekilde alıkonulan ve hapislerde tutulan Ukrayna vatandaşlarına destek için her ayın 30’unda tek kişilik eylemler düzenleyen aktivistler; Ukrayna bayrağı nedeniyle işgalciler tarafından hapse mahkum edilen ve yeniden açlık grevine başlayan Kırımlı çiftçi Volodımır Baluh, yönetmen Oleg Sentsov, Rusya’nın, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere düzenlediği silahlı saldırı sonucu rehin aldığı denizciler ve Kırım Dayanışması Grubu aktivistleri başta olmak üzere Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.

STRATEJİ-30 KAMPANYASIYLA KIRIM TATAR VE UKRAİN SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK VERİLİYOR

Rusya muhalifi aktivistler, “Strateji-30” kampanyası çerçevesinde her ayın 30’unda “Siyasi Mahkum Günü” düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına ve Kırım’ın işgaline son verilmesi talebi ile eylemler tertip ediyorlar.

Одиночные пикеты в Москве в поддержку политзаключенных. 30 июня 2019 года.

Опубліковано Мариною Натаповою Неділя, 30 червня 2019 р.