Rusya'da siyasi tutsakların temyiz başvurusu inceleniyor

Haberler
Feride Useinova
11 Temmuz 2019, 12:35
Feride Useinova
11 Temmuz 2019, 12:35

Bugün Moskova Yüksek Mahkemesinde, Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölge Askeri Mahkemesinin Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında çıkardığı hapis cezası kararına karşı verilen temyiz başvuruları inceleniyor.

İnsan hakları savunucusu Saşa Krılenkova’nın Facebook sayfasından aktardığına göre, siyasi tutsakları desteklemek için Kırım’dan gelen yakınları ve arkadaşları, Ufa’dan gönüllü bir grup ve Moskovalı aktivistler mahkeme önüne geldi.

RUS POLİSİ, SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK VERENLERİ UYARDI

Krılenkova, siyasi tutsaklara destek vermeye gelen kişilerin, “Kırım’daki Baskıları Durdurun” yazılı tişörtler giydiklerini aktardı. Bunun üzerine, zırhlı yeleklerle gelen polisler, “kamu düzenini bozmama” çağrısında bulundu.

Upd. 11.38Полицейские решили проверить документы у стоящих около здания суд. Upd примерно 10.20После того как…

Опубліковано Sasha Krylenkova Середа, 10 липня 2019 р.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA AÇTIĞI SİYASİ GÜDÜMLÜ DAVANIN TARİHÇESİ

Bilindiği gibi Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde 12 Mayıs 2016 tarihinde 5 Kırım Tatarının evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe’de arama yapılmış ve aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Bahsi geçen kişiler, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmakla suçlandı.

İşgalciler, Kırım Tatarı Remzi Memetov’u  daha önce zorunlu psikiyatri muayenesine göndermişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında, Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov, mayıs 2018’de Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrine sevk edilmişti.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle, FSB işgal edilen Kırım’da muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın yaparak yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.