Rusya'da Putin'e olan destek her geçen gün azalıyor

10 Ağustos 2019, 14:21

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı seçimleriyle ilgili anketlerde çarpıcı veriler elde edildi. Devlet Buna göre, göreviyle ilgili Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülke nüfusunun sadece %43’ü destek oluyor. Bu rakam, 2001 yılından beri kaydedilen en düşük rakam olarak kayıtlara geçti.

BBC’nin haberine göre, Rusya’da gelen Pazar günü seçimler yapılsaydı, Devlet Başkanı Putin’e ülke nüfusunun sadece %43’ü destek oluyor. Nisan 2001’deki benzer bir toplumsal araştırmada, Putin’e destek yüzde 42’de kalmıştı.

Ayrıca, söz konusu araştırmada, Putin’in göreviyle ilgili yapılan anket sonucunda ciddi düşüş yaşandığı öğrenildi. Temmuz 2019 ayında Putin’in faaliyetlerini olumlu olarak değerlendiren Rusya vatandaşlarının oranı %64 iken, şu anda bu oran %60’a kadar düştü. Nüfusun %27’i ise Devlet Başkanının görevinde kötü olduğu görüşünü bildirdi.

SİBİRYA’DAKİ YANGINLAR VE DOĞAL AFETLER ETKİLİ OLDU

Toplumsal araştırma verileri ışığında uzmanların değerlendirmelerine göre, Rusya Devlet Başkanı Putin’e olan desteğin azalmasında; Sibirya’daki yangın, sel gibi doğal afetler ile binlerce muhalifin gözaltına alındığı Moskova’daki protestolar etkili oldu.

Rusya Federasyonu’nun mevcut Anayasasına göre, Putin’in 2024 seçimlerinde Devlet Başkanlığına tekrar aday olma hakkı bulunmuyor.

anket
protesto eylemi
Rusya
TOPLUMSAL ARAŞTIRMA
Vladimir Putin
Bunlara da bakın: