Rusya’da Kırım Tatarlarına destek eylemleri devam ediyor

Güncel
Anife Bilal
19 Aralık 2019, 11:26
Anife Bilal
19 Aralık 2019, 11:26

İşgal altındaki Kırım’da, insan hakları ve özgürlüklerinin ihlallerine dair Rus toplumunu bilgilendirmek amacıyla her ayın 18’inde eylem düzenleyen “Strateji-18” girişimi aktivistleri, Kırım Tatarlarına destek vermek için bir kere daha Moskova ve St. Petersburg kentlerinde tek kişilik eylemler düzenledi.

Moskava’da Arbat Caddesinde tek kişilik eylemler düzenlendi. Aktivistler, “Sentsov Listesinde yer alan Kırım Tatarları serbest bırakılsın”, “Kırım Tatarlarına Özgürlük”, “Kırım Tatarlarının Sürgününe Hayır”, “Kremlin Esirlerine Özgürlük” yazan pankartlar açtı.

Eylemci Vera Lavreşina, eylemler sırasına aktivistlerin, Kırım’da incelenen sözde Hizb-ut Tahrir davaları hakkında ve alıkonulan Oleg Prihodko, Seyran Saliyev, Emir Üsein Kuku ve diğer siyasi tutsaklar hakkında bilgi verdiğini anlattı.

Moskova’daki Cumhurbaşkanlık İdaresi binası önünde de eylem düzenlendi.

St. Petersburg kentindeki eylemciler ise, “Kırım Tatarlara karşı yapılan baskıları durdurun”  yazan pankartlar açtı.

Rusya’nın, Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde 18 Kasım 2016 tarihinde Kırım Tatarlarına destek amaçlı “Strateji-18” adı altında süresiz eylemler başlamıştı. O günden bu yana eylemler tek kişilik protestolar şeklinde gerçekleştiriliyor.