Rusya'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri: Bir aktivist gözaltına alındı

Güncel
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 13:05
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 13:05

Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde, Kremlin yönetiminin zulmüne uğrayan Kırım Tatarlarına destek eylemi düzenlendi. St.Petersburg’taki eylem sırasında Kırım Tatar aktivist Asam Mumcu gözaltına alındı.

İşgal altındaki Kırım’da, insan hakları ve özgürlüklerinin ihlallerine dair Rus toplumunu bilgilendirmek amacıyla her ayın 18’inde aktivistler Rusya sokaklarına çıkmaya devam ediyor. “Strateji-18” girişimi aktivistleri, 18 Nisan 2021 tarihinde Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla bir kere daha Moskova ve St. Petersburg kentlerinde tek kişilik eylemler düzenledi. St. Petersburg kentinde düzenlenen eylem sırasında Kırım Tatarı Asan Mumcu’nun gözaltına alındığı bildirildi.

KIRIM TATAR AKTİVİST ASAN MUMCU GÖZALTINA ALINDI

Eylem düzenleyen aktivistlerden yapılan açıklamada, “Tutuklamanın resmi nedeni, halka açık alanlarda etkinlik yapılmasını yasaklayan St.Petersburg yönetiminin 121 sayılı “koronavirüs” kararnamesi oldu. Fakat biz gerçek nedenin Asan Mumcu’nun pankartındaki yazılar olduğunu düşünüyoruz. Bu pankartı 2017 yılından beri kullanıyoruz ve her zaman aşırı tepkiye neden oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Asan Mumcu’nun pankartında, “Budapeşte Memorandumu uyarınca Kırım Ukrayna’dır!  Vladimir Putin uluslararası terörist” ifadeleri yer alıyordu.

HER AYIN 18’İNDE RUSYA’DA EYLEM DÜZENLİYORLAR

Bilindiği gibi Moskova ve St.Petersburg’taki aktivistler “Strateji-18” kampanyası çerçevesinde dört yıldır her ayın 18’inde Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler gerçekleştiriyorlar.