Rusya'da Kırım Tatarlarına destek eylemi yapan 6 aktiviste gözaltı!

20 Temmuz 2020, 13:24

Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde 18 Temmuz 2020 tarihinde Kırım Tatarlarına destek eylemleri yapıldı. St. Petersburg’taki gösteriler sırasında 6 aktivist gözaltına alındı.

STRATEJİ-18 EYLEMLERİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ve özgürlüklerinin ihlallerine dair Rus toplumunu bilgilendirmek için her ayın 18’inde Rusya sokaklarına çıkmaya devam eden aktivistler, bir kere daha tek kişilik eylemler düzenledi. Kırım’daki yasa dışı alıkonulmalara ve Kırım Tatarlarına karşı yapılan baskılara dikkat çekildi.

ALTI AKTİVİST GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan St. Petersburg’daki eylemlere katılan 6 aktivistin gözaltına alındığı bildirildi. Aktivistler Facebook üzerinden yaptıkları açıklamada, “Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen eylemler sırasında Olga Smirnova, Vladimir Şipitsın, Asan Mumci, İlyas Eşref, Tatyana Siçkaryova, Dmitriy Negodin gözaltına alındı.” diye belirtildi.

Diğer yandan, gözaltına alındığı sırada yere düşen aktivist Şıpitsın’ın elindeki Kırım Tatar bayrağı polis memurunun şapkasına çarptığı için “polise karşı şiddet kullanmakla” suçlandığı öğrenildi.


destek eylemi
Kırım Tatarları