Rusya'da Kırım Tatarlarına destek eylemi düzenleyen aktivistler gözaltına alındı

Haberler
Anife Bilal
19 Ocak 2021, 11:19
Anife Bilal
19 Ocak 2021, 11:19

Rusya’da Kırım Tatarlarına destek eylemi düzenleyen aktivistler Rus polislerince alıkonuldu. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov, Rus polisinin 7 aktivisti gözaltına aldığını duyurdu.

Strateji-18 girişiminin aktivistleri 18 Ocak 2021 tarihinde St. Petersburg kentinde Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemleri gerçekleştirdi. Eyleme katılan 7 aktivistin Rus polis tarafından alıkonularak polis şubesine götürüldüğü bildirildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov, “St. Petersburg’ta bugün saat 20.00’de polis, her ay Kırım Tatarlarına destek vermek için düzenlenen Strateji-18 eylemi çerçevesinde tek kişilik eylemler düzenleyen İlya Tkaçenko, Olga Smirnova, Vladimir Şipitsın, Asan Mumcu, Dmitriy Negodin, İlyas Eşref, Aleksey Leyn’i gözaltına aldı.” diye bildirdi.

RUSYA’DA KIRIM TATARLARINA DESTEK VEREN AKTİVİSTLERE GÖZALTI

Daha sonra yapılan açıklamada 6 aktivistin serbest bırakıldığı, Kırım Tatar aktivist Asan Mumcu’nun ise hala polis şubesinde alıkonulduğu bildirildi. Mumcu’ya karşı, 18 Mayıs 2020 tarihinde yapılan tek kişilik eylemler sırasında Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanununun 20.2 maddesinin 2. fıkrası (halka açık etkinliği organize etme prosedürünü ihlal etmek) uyarınca idari dava açıldığı belirtildi.

Asan Mumcu’nun oğlu Abibullah Mumcu, babasından dünden beri haber alamadığını belirtti. QHA’ya konuşan Abibullah Mumcu, “Babamla en son dün saat 22.30 civarında konuşabildim. Polis şubesindeydi, olağanüstü bir durum gibi gözükmediğini söyledi. Ancak bugün hala kendisine ulaşamıyorum, telefonu kapalı. Babamın götürüldüğü 16 No’lu polis şubesini de aradım ama telefonu açmıyorlar. Çok endişeliyim.” dedi.

HER AYIN 18’İNDE EYLEM DÜZENLİYORLAR

Rusya’da “Strateji-18” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 18’inde “Siyasi Mahkum Günü”düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler gerçekleştiriyorlar.