Rusya'da Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek verenler gözaltına alındı

11 Temmuz 2019, 12:53

Moskova’da Rusya Yüksek Mahkemesi binanın önünde Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov’un (Birinci Bahçesaray Grubu) temyiz başvurusu görüldüğü sırada, mahkeme önüne desteklemek için gelen kişiler, Rus güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

MAHKEME ÖNÜNDE ÇOK SAYIDA GÖZALTI!

Kırım Dayanışma grubunun aktardığına göre, mahkeme önünde bekleyen bütün Kırım Tatarları göz altına alınarak iki otobüs halinde belli olmayan bir yere götürüldü. Bir otobüste 28 kişi bulunuyor, ancak gözaltına alınanların toplam sayısı belli değil. Şu anda, mahkeme önünde yalnızca gazeteciler kaldı.

LIVE. Верховный суд г. МоскваАпелляционный суд по «делу Хизб ут-Тахрир»(первая бахчисарайская группа).Задержание активистов акции протеста.11.07.2019

Опубліковано Крымская солидарность Четвер, 11 липня 2019 р.

Начались задержания у суда. Два автобуса полных.В одном автобусе 28 человек. Во втором предположительно 27.Везут в ОВД мещанское

Опубліковано Sasha Krylenkova Четвер, 11 липня 2019 р.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA AÇTIĞI SİYASİ GÜDÜMLÜ DAVANIN TARİHÇESİ

Bilindiği gibi Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde 12 Mayıs 2016 tarihinde 5 Kırım Tatarının evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe’de arama yapılmış ve aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Bahsi geçen kişiler, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmakla suçlandı.

İşgalciler, Kırım Tatarı Remzi Memetov’u  daha önce zorunlu psikiyatri muayenesine göndermişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında, Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov, mayıs 2018’de Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrine sevk edilmişti.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle, FSB işgal edilen Kırım’da muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın yaparak yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.

Kırım Tatarlarına baskı
Rusya
siyasi tutsaklar