Rusya'da kendini yakan Udmurt profesöre Tataristan'dan destek: Rusya anadilimizi yok ediyor

11 Eylül 2019, 16:02

Rusya’da Udmurt bir Felsefe profesörü olan Albert Razin, Udmurt dilinin Rusya tarafından yok edilmesi girişimlerine karşı kendini yakarak hayatını kaybetti.

Kazan Tatarlarının milli aktivistlerinden olan Nail Naibulla, 11 Eylül 2019’da Kazan’da tek kişilik bir eylem yaparak Albert Razin’i desteklediğini haykırdı. Pankartta Tatarca “Ben, biz Albert Razin’iz” ve Rusça “Ağabey yaşa! Tatarların duaları ve kalpleri seninle” ifadeleri yer aldı.

Nail Naibulla eylemini dün Kazan’ın Bauman caddesinde gerçekleştirdi. Nail Naibulla konu ile ilgili yerel basına şu demeci verdi:

“Albert Razin’in kendi kendini yakmasını anlıyorum. İntihar övülecek bir şey değil ancak o ana dili için kendisini kurban etmekten korkmadı. Bu elbette korkunç ve cesaret isteyen bir adım. Böylece kendisi ana dillere uygulanan baskılara dikkati çekti. Rusya’da ana dillere uygulanan baskı o kadar ağır ki insanlar kendilerini bu nedenle yakıyor. Biz Tatar dilinin devlet dili olarak kullanılmasını ve okullarda okutulmasını talep ediyoruz.”

Rusya’da anayasaya aykırı olarak federasyon içerisindeki cumhuriyetlerin anadilleri birer birer okullardan kaldırılıyor veya seçmeli hale getirilerek etkisizleştiriliyor. Rusya Tataristan Cumhuriyetinin resmi dili olan Tatarcayı okullarda zorunlu olarak okutmayı kaldırarak seçmeli statüsüne indirmişti.

Albert Razin
Rus baskısı
Tataristan
Bunlara da bakın: