Rusya'da "Egemen Runet" yasası yürürlüğe girdi!

01 Kasım 2019, 14:51

Rusya’da, 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren “Egemen Runet” yasası olarak adlandırılan ve Rusya’da internetin güvenliğine aynı zamanda istikrarlı şekilde işleyişine ilişkin kanun yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren yasa ile internet operatörleri ücretsiz olarak, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), tarafından dağıtılan ekipmanın kurulmasını öngörüyor. Bu dağıtılması planlanan ekipman, Runet’in çalışmasına herhangi bir tehdit oluşması halinde kurumun müdahale etmesini öngörüyor. Genel olarak ekipman yasak kaynakların engellenmesi amacıyla kullanılacak. Tehdit olarak değerlendirilenlerin listesi Rusya tarafından henüz onaylanmadı.

RUSYA’DA İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ TEHDİDİ

Sınır Tanımayan Muhabirler” teşkilatı, kanun yürürlüğe girmeden önce Egemen Runet kanununu kınayan bir açıklama yayımladı.
Sınır Tanımayan Muhabirler Almanya Şubesi Başkanı Christian Mire, “Bu kanun, Rus makamlarının gerektiği zaman dijital bilgi akışını engellemek için tüm ağ altyapısı üzerinde siyasi kontrol kurmaya hazır olduğunu kanıtlamaktadır. Yeni talepler tamamen uygulanabilir olmasa bile, Rusya’da internet özgürlüğü tehdidinin ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz” dedi.

Bunlara da bakın: