Rusya'da düzenlenecek anayasa değişikliği referandumu için yeni tarih duyuruldu

01 Haziran 2020, 18:36

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan milletlerin sonunu hazırlayan ve kendisinin görev süresini uzatacak olan anayasa değişikliği referandumunun, 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağını açıkladı. 

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, konu ile ilgili yaptığı açıklamada insan kalabalığını önlemek amacıyla oylamanın 1 Temmuz’dan 7 gün önce başlayacağını bildirdi. Ayrıca Pamfilova’ya göre 2-3 bölgede uzaktan elektronik oylama yapılacağını duyurdu.

Yapılacak oylamada, yeni anayasa değişikliği taslak metni, yüzde 50’nin üzerinde kabul oyu alırsa yürürlüğe girecek. Söz konusu referandum, 22 Nisan’da yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

İlgili haber: Putin’in yeni anayasa değişikliği: Rusya, imparatorluk mu oluyor?

RUSYA FEDERASYONUNDAKİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NE ANLAMA GELİYOR?

Anayasa değişikliğine ilişkin yasa tasarısı; Rusya’nın kurucu milletleri statüsünde, federal bölgelerin konumunda, bakanlar kurulunun üyeleri ve devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkisinde ve Rus dilinin kullanımında değişiklikler olacak. Tasarının kabul edilmesiyle devlet başkanı Putin’e yeniden devlet başkanı olarak seçilme yolu açılıyor.

FEDERASYONDAKİ RUS OLMAYAN MİLLETLERİN SONUNU HAZIRLAYAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Söz konusu anayasa değişikliğinin en önemli kısımlarından birisi de, Rusya Federasyonu içerisindeki Rus olmayan milletlere yönelik. Değişiklikler yürürlüğe girdiği takdirde, federasyon içindeki Rus olmayan milletlerin temel hak ve hürriyetlerine ciddi kısıtlamalar getiriliyor. Kremlin’in önerdiği anayasa değişikliği taslağında, Ruslara “devlet kurucu halk” statüsü veriliyor. Bu hüküm ile, Rusya Federasyonu içindeki Rus olmayan milletlerin temel hak ve hürriyetleri yok edilme seviyesine getiriliyor.


ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
referandum
Rusya
Bunlara da bakın: