Rusya'da Bolşevik özentisi radikal örgüt, Kazakistan Konsolosluğuna tabut bıraktı!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
01 Eylül 2021, 17:31
Ömer Cihad Kaya
01 Eylül 2021, 17:31

Kazakistan’da, her yıl 30 Ağustos tarihi Devlet Anayasa Günü olarak kutlanıyor. Kazakistan Anayasası, 30 Ağustos 1995 tarihinde yapılan referandumla onaylandı ve bu tarih bağımsız Kazakistan’ın önemli günlerinden birisi olarak biliniyor. Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, sözde “Öteki Rusya” Partisi üyesi bir grup aşırılıkçı Rus milliyetçisi, Kazakistan Konsolosluğu’na tabut bıraktı. Katil Sovyet diktatörü Stalin taraftarı ve Bolşevizm yanlısı yasaklı grubun üyeleri, “Her Rus düşmanı güçlü bir tabut alır!” sloganı attı. Kazakistan’a sözde mesaj veren aşırı milliyetçi gruba, Rusya’da yasaklanmış bir örgüt hüviyetinde olmalarına rağmen güvenlik güçleri tarafından hiçbir işlem uygulanmadı.

Rusya’da yasaklı olan sözde Ulusal Bolşevik Partisi üyeleri tarafından oluşan bir grup, 30 Ağustos Kazakistan Anayasa Günü’nde, küstah bir eyleme imza attı. Kazakistan’ın St. Petersburg Konsolosluğu önüne tabut bırakan radikal Bolşevik örgütü üyeleri, güya Kazakistan yönetimine mesaj verdi. Rus düşmanlarının tabutu hak ettiğine yönelik küstah mesajlar veren aşırılıkçı örgüt üyeleri, Kazakistan yönetiminin, “Rusofobik (Rus karşıtlığı, Rus düşmanlığı)” olduğunu ileri sürdü.

RUS ŞOVENİSTLER, KAZAKİSTAN’I TABUTLA TEHDİT ETTİ!

Radikal Rus şovenistler, Kazakistan’daki sözde Rus “aktivistlerin” Nur Sultan yönetimi tarafından baskılara maruz kaldığını bu yüzden tüm dünyadaki Rus düşmanları ile savaşacaklarını dile getiriyor.

Aşırı milliyetçi örgütün internet sayfası, Rus emperyalizmini kabul etmeyenlere karşı nefret suçu barındırıyor

RUS AŞIRILIKÇI ÖRGÜT, KAZAKİSTAN’I TEHDİT EDİYOR

Yasaklı örgüt üyeleri, Rus yazar Eduard Limonov tarafından kurulan radikal milliyetçi kendilerini “Öteki Rusya” yanlıları olarak tanımlıyor. Son dönemde “Kazakistan’ın Rusya topraklarına katılması” üzerine algı oluşturmaya çalışan Kazakistanlı gazeteci Ermek Tayçibekov davası, Kazakistan’da gündem olan konuların başında geliyor. Etnik nefreti körükleyen ve Rus yanlısı demeçlerinden dolayı Kazakistan yargısı tarafından yedi yıl hapse mahkum edilen Tayçibekov’u destekleyen aşırı Rusçu örgüt, ortaya koyduğu tabutlu provokasyon eylemiyle, güya Kazakistan yönetimini tehdit etti.