Rusya'da bir top A4 kağıdının maliyeti, Sberbank hisse senedinin değerini geçti!

Ekonomi
Anife Bilal
26 Mart 2022, 19:26
Anife Bilal
26 Mart 2022, 19:26

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatması sonucunda, Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar etkisini göstermeye başlıyor. Rusya’da bir A4 kağıdının fiyatının, Sberbank hisselerinin maliyetini aştığı bildirildi.

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasıyla Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar sonucunda, Rusya’da çeşitli malların kıtlığı yaşanıyor ve ürünlerin fiyatları hızla artıyor. Fiyatları önemli ölçüde artan ürünler arasında kağıt da yer alıyor. Kağıt fiyatlarının artmasına dikkat çeken Rus muhalif iş insanı Mihail Hodorkovski, sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Markette bir paket A4 kağıdının fiyatı 2 bin ruble. Pakette 500 kağıt var. Bir A4 kağıdının hem rubleden dört kat daha pahalı olduğunu hem de Londra borsasındaki Sberbank hissesinin fiyatından daha pahalı olduğunu görüyoruz. Yani Putin sayesinde ruble ve Rus hisseleri kağıttan daha ucuzlar…” ifadelerini kullandı.

RUSYA YAPTIRIM KONUSUNDA KUZEY KORE’Yİ GERİDE BIRAKTI

Ukrayna’ya geniş çaplı işgal başlattıktan sonra Rusya Federasyonu, dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi konumuna geldi. İşgal saldırıları sonrası getirilen 3 bine yakın yeni yaptırım ile Rusya, İran, Suriye ve Kuzey Kore’yi geride bıraktı. Uygulanan yaptırımların toplam sayısı 5 bin 530’u aştı.