Rusya'da bir günde 5 bölge valisi görevini bırakacağını açıkladı!

Haberler
Anife Bilal
10 Mayıs 2022, 19:05
Anife Bilal
10 Mayıs 2022, 19:05

Rusya’da bir günde dört vali art arda görevlerini bıraktıklarını duyurdu. Ryazan Valisi Nikolay Lyubimov ise seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Rusya’da beş bölge valisinin, peş peşe görevlerini bırakacaklarını açıklaması dikkatlerden kaçmadı. Rusya’nın Tomsk Bölgesi, Kirov Bölgesi, Saratov bölgesi ve Mari El Cumhuriyeti olmak üzere 4 bölgenin valisi, bugün istifa ettiklerini duyurdu. Öte yandan Ryazan Valisi Nikolay Lyubimov ise yaklaşan seçimlerde aday olmayacaklarını açıkladı.

İlk olarak Tomsk Bölgesi Valisi Sergey Jvaçkin, valilik görevinden ayrılmaya karar verdiğini ve bu kararın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından desteklendiğini açıkladı. Jvaçkin açıklamasında, “Valilik görevinden istifa ediyorum. Bu yılın ilk aylarında benim açımdan önemli olaylar yaşandı. 20 Ocak’ta 65 yaşıma bastım. Ülkenin en yaşlı valilerinden biriyim. Gençlere yol açmak lazım” ifadeleri kullandı. 

RUSYA’DA ART ARDA BÖLGE VALİLERİ İSTİFA AÇIKLAMASI YAPTI

Daha sonra Kirov Bölgesi Valisi İgor Vasilyev de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada görevinden ayrılacağını duyurdu. Vasilyev, açıklamadında, “Vali olarak görev süremin dolmasına az süre kala Kirov bölgesi valiliğinden ayrılmaya ve federal düzeyde çalışmalara devam etme kararı aldım” dedi.

Vasilyev’in ardından Ryazan Valisi Nikolay Lyubimov, 1 Eylül 2022’de yapılacak seçimlerde aday olmama kararı aldığını açıkladı. Akşam saatlerinde de önce Saratov Valisi ve daha sonra ise Mari El Cumhuriyeti Valisi istifa açıklaması yaptı.