Rusya'da Alman bilim adamları uluslararası konferansa alınmadı

22 Eylül 2019, 14:49

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığının, bakanlığa bağlı kuruluşlara yabancı ve uluslararası kuruluşlarla olan temaslar, ayrıca yabancı vatandaşların kabulü hakkında kesin tavsiyeler içeren emri uygulanmaya başladı.

Rusya’ya bağlı Tuva Cumhuriyetinde iki Alman bilim adamının yerel üniversitede Orta Asya bölgesinin biyoçeşitliliği, flora ile faunanın genetik havuzunun ve nüfusun korunmasının konuşulduğu uluslararası konferansa alınmadığı bildirildi.

A.N. Severtsov Ekoloji Sorunları ve Evrim Enstitüsü eğitim görevlisi Andrey Çabovskiy, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Tuva’da 20 yıldır biyoçeşitliliği inceleyen araştırmacıların Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığının emri yüzünden konferansa alınmadığını bildirdi.

İki Alman bilim adamının Tuva Cumhuriyetinin başkenti Kızıl’da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılacağı ve isimlerinin konferans programına dahil edildiği belirtildi. Ancak   üniversiteye Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığının Bölge Müdürlüğünden yabancıların konferansa alınmaması konusunda bir emir gönderildi.

Alman bilim adamlarının konferansın özellikler uluslararası statüsünü sağlaması gerektiğini belirten Çabovskiy, olayı “Büyük bir utanç ve rezillik” olarak nitelendirdi.

Rus baskısı
Rusya
Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı
Bunlara da bakın: