Rusya'da alıkonulan Kırım Tatarlarına yine domuz eti verildi

04 Aralık 2019, 17:39

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde tutukladığı 2. Bahçesaray Grubu’na duruşma öncesi domuz etli yemekler verilmeye devam ediliyor.

Siyasi tutsakların avukatı Nazim Şeyhmambetov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün tutuklulukların uzatılmasına dair karara karşı verilen temyiz dilekçelerinin bakılması sırasında bir sürü yeni dilekçe verdik. Bunlardan biri de, duruşmadan önce Müslüman olan müvekkillerimize verilen yemeklerle ilgili. Müvekkillerimize verilen yemeklerde domuz eti vardı. Bu nedenle onlar tüm gün hiçbir şey yemediler. Şikayet verdik, ancak mahkeme bunu reddetti” ifadelerini kullandı.

Rus cezaevi temsilcilerinin, avukatın verdiği dilekçeye karşı herhangi bir yorum yapmadığı kaydedildi.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un, arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

Daha sonra  27 Ağustos 2019 tarihinde yapılan duruşmada; İkinci Bahçerasay Grubu; Süleyman (Marlen) Asanov, Server Zekiryayev, Ernes Ametov, Timur İbragimov, Seyran Saliyev, Memet Belalov, Server Mustafayev ve Edem Smailov’un tutukluluk süreleri 6 ay uzatıldı.

Hizb ut-Tahrir davası
işgalci mahkeme
Rusya
Bunlara da bakın: