Rusya'da aktivistler, Kırım Tatarlarına destek için sokaklara çıkmaya devam ediyor

Haberler
E. K.
19 Temmuz 2021, 10:44
E. K.
19 Temmuz 2021, 10:44

Rusya’da aktivistler, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yapılan baskıyı protesto etmek ve Kırım Tatar halkına destek amacıyla tek kişilik eylemler düzenledi. Eylemler, Moskova ve Gatçina’da yapıldı.

Rusya’nın Moskova ve Gatçina şehirlerinde, Strateji-18 girişimi aktivistleri, işgalci Rusya’nın zulmüne maruz kalan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla tek kişilik eylemler düzenledi. Ellerinde, Kırım Tatar ve Ukrayna bayrakları, “Kırım Tatarlarının Rus hapishanelerine sürgününe hayır” yazılı pankartlar ve “Kırım Tatarları terörist değil” yazısı ile siyasi tutsakların fotoğraflarını tutan aktivistler, Kırım Tatarlarına karşı açılan düzmece davaları, koronavirüs salgını koşullarında siyasi tutsaklara uygun tıbbi yardımın sağlanmamasını protesto ettiler.

Rusya’nın St. Petersburg ve Moskova kentlerinden bir grup Rus aktivist, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarının sürgün edildiği günün anısına “Strateji-18” adı verilen süresiz bir girişim başlattılar. Aktivistler, her ayın 18’inde Rusya’da tek kişilik eylemler düzenliyorlar. Eylemlerin amacı Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumu anlatmak, Rus toplumunu Kırım’daki insan hak ve özgürlüklerinin ihlali hakkında bilgilendirmek.