Rusya'da 5. Rus-Türk Toplumsal Forumu: İşgal edilen Kırım'dan gelen heyet foruma kabul edilmedi

11 Temmuz 2019, 10:46

Rusya’nın St.Petersburg kentinde, dün 5. Rus-Türk Toplumsal Forumu çalışmalarına başladı. Türk tarafının talebiyle, foruma işgal edilen Kırım’dan gelen heyet kabul edilmedi.

Rusya Devlet Başkanlığı sözde Kırım Daimi Temsilciliği Uluslararası Hukuk İşleri Çalışma Grubu yetkilisi Aleksandr Molohov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Son anda Türk tarafı, Kırım’dan gelen herhangi bir delegenin foruma katılmasının mümkün olamayacağını açıkladı” ifadelerini kullandı.

Molohov sözkonusu forumda, güya “Karadeniz bölgesindeki kalkınma sorunlarına ilişkin Kırım toplumunun bakış açısını anlatmayı” planladıklarını belirtti.

KURKÇİ: “TÜRK TARAFI İŞGAL EDİLEN UKRAYNA TOPRAKLARIYLA İLGİLİ TUTUMUNU SERGİLEDİ”

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, söz konusu olayın tüm medeni dünyanın işgal edilen topraklara olan bakış açısını gösterdiğini ifade etti.

Türk tarafının etkinliğe zarar vermek istemediği için sözde Kırım temsilcileriyle temasa geçmeyi reddettiğini ifade eden Kurkçi, “Forum yöneticilerini daha sonra Ukrayna’nın yaptırımlar yasasına göre tepki vermesine yol açacak her türlü ekonomik tepkiye karşı korumak istedi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk tarafının kararlı tutumunu memnuniyetle karşılayan Kurkçi, diğer ülkelerin de bunu örnek alarak, Ukrayna’nın işgal edilen toprakları ile ilgili benzer tutumları sergileyebileceklerini ifade etti.

Kırım'ın işgali
Rus-Türk Toplumsal Forumu
Türkiye
Bunlara da bakın: