Rusya cepheye mahkumları sürmeye başlıyor: 6 ay savaşanlar serbest olacak!

Güvenlik
_QHA Ankara
07 Temmuz 2022, 20:21
_QHA Ankara
07 Temmuz 2022, 20:21

İşgalci Rusya’nın hapisteki mahkumları 3 bin 100 dolar karşılığında cepheye gönderdiği ileri sürüldü. Daily Mail tarafından yayımlanan habere göre, paralı asker olarak cephede görev alacak mahkumların 6 ay sonra dönmeleri halinde cezalarının da iptal edileceği dile getirildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi ve sivillere yönelik saldırılar beşinci ayına girdi. İşgalci Rusya’nın savaşta asker sayısını artırmak için mahkumlarını para karşılığı cepheye gönderdiği öğrenildi. Bir mahkumun yakını hayatta kalanlara 200 bin ruble (3 bin 100 ABD doları) verileceği ve af sözü verildiği, ölenlerin ise ailelerine 5 milyon ruble (79 bin dolar) verileceği öne sürüldü. Gelen bilgiler arasında önceki dönemlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yönlendirilen Rusya Güvenlik Servisi (FSB) de olaya karıştığı ifade edildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.