Rusya, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın ülkeye girişini yasakladı

Güncel
qha muhabir
16 Nisan 2022, 16:20
qha muhabir
16 Nisan 2022, 16:20

Rusya, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın Rusya’ya girişini yasakladı. Başbakan Johnson’ın yanı sıra Rusya, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Savunma Bakanı Ben Wallace dahil olmak üzere 13 üst düzey yetkiliye yaptırım uygulayacak.

Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın Rusya’ya girişini yasakladığını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Johnson ile birlikte Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Savunma Bakanı Ben Wallece’ın da aralarında bulunduğu 13 üst düzey İngiliz yönetici hakkında yaptırım kararı aldı.

RUSYA MİSİLLEME Mİ YAPIYOR?

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığının söz konusu karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu adım, Londra’nın Rusya’yı uluslararası alanda izole etmeyi amaçlayan siyasi kampanyasına bir yanıt olarak atıldı” ifadesi kullanıldı.

Birleşik Krallık, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ile Credit Bank of Moscow’un tüm varlıklarını dondurmuş, Rus yetkililer hakkında yaptırım kararı almıştı.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti. 

Rusya'ya hangi yaptırımlar uygulanacak? - Son Dakika Haberleri