"Rusya bir saat içinde Donbas'taki savaşı tam ölçekli bir savaşa dönüştürebilir"

Haberler
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 15:41
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 15:41

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Viktor Mujenko, Rusya’nın Donbas’taki savaş bir saat içinde tam ölçekli savaşa dönüştürülebileceğini ileri sürdü.

FAKTI gazetesine konuşan Mujenko, “Rus-Ukrayna savaşı bir saat içinde kara, deniz, hava ve özel harekat kuvvetlerinin katılımıyla tam ölçekli çatışmaya dönüşebilir. Rus birliklerinin konuşlandırılması, özel eğitimler olmadan aktif saldırılara başlayabilecek şekilde organize edildi. Saldırı birliklerini Ukrayna sınırı boyunca, işgal edilen Kırım’da ve Belarus’ta yerleştirdi.” şeklinde konuştu.

Rusya’nın büyük çaplı bir taarruz başlatmak için Ukrayna’da kaosun çıkmasını beklediğini belirten Mujenko, “Bizim ve NATO’nun hesaplamalarına göre, söz konusu birlikler yüzde 70 oranda savaşa hazır. Tek soru, ülkemizin içindeki durum Rusya’ya bu şekilde hareket etmeyi izin verecek mi. Burada kaos meydana çıkarsa, saldırıya geçmek için en uygun zaman gelmiş olacak.” dedi.

RUSYA ESKİ SOVYETLER BİRLİĞİ TOPRAKLARINI GERİ ALMAYI HEDEFLİYOR

Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Rusya’nın çıkarlarının sadece Kırım ve Donbas’la sınırlı kalmadığı, Rusların eski Sovyetler Birliği topraklarını geri almayı amaçladığını kaydetti.

Bunun dışında, kendi olanaklarını büyütmek için Rusya’nın Ukrayna savunma potansiyeline ihtiyaç duyduğunu ifade eden Mujenko, “Bizde Sovyetler ordusu, sonrasında ise Rus ordusuna çeşitli bileşenleri sağlayan şirketler var. Rusya şu an onların eksikliğini hissediyor ve bu yüzden Silahlı Kuvvetlerin yeniden silahlanma programlarını frenliyor. Ülkemizde üretilen roket sistemleri, enerji santralleri, gemi ve helikopter motorları söz konusu. Bu yüzden saldırgan eylemler sergilemek için ciddi motivasyonları var.” diye belirtti.