Rusya, bir kere daha sivillerin Mariupol'den tahliye edilmesine izin vermedi

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 18:31
Anife Bilal
08 Mart 2022, 18:31

Rusya Federasyonu, yine sivil halkın Mariupol’den tahliye edilmesine izin vermedi. Ukrayna Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus işgal güçlerinin insani konvoy yönünde saldırmaya başladığını bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yapılan anlaşmalara rağmen, Rus ordusunun bir kere daha, sivil insanları Mariupol’den tahliye etme sürecini baltaladığını duyurdu. Bakanlık yaptığı açıklamada, Ukraynalı askerlerin sivillerin tahliye edilmesi için gerekli önlemleri aldığını; yolları mayınlardan temizleyip yollardaki engelleri kaldırdığını belirtirken, “Öte yandan işgalciler çocuk, kadın ve yaşlılara kentten çıkmasına izin vermedi. Düşman insani koridor yönünde saldırmaya başladı. Rus yaratıkların bu eylemleri soykırımdan başka bir şey değildir” denildi.

MARİUPOL’DE BİR ÇOCUK SUSUZLUKTAN ÖLDÜ

Bilindiği gibi, Rus işgal güçleri günlerdir Mariupol kentini ateş altında tutuyor. Rusya, anlaşmaları ihlal ederek sivillerin tahliye edilmesine ve kente insani yardımın getirilmesine izin vermiyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bugün yaptığı açıklamada Rus ordusu tarafından günlerce bombalanan Mariupol kentinde bir çocuğun susuzluktan öldüğünü açıkladı.