Rusya, Belarus-Polonya göçmen krizini BMGK'ye taşıyan Batılı ülkeleri "mazoşist" olarak nitelendirdi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 10:24
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 10:24

Rusyalı yetkililer, Polonya ile Belarus sınırındaki göçmen krizine dair değerlendirme yaptı. Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, Belarus-Polonya göçmen krizini BM Güvenlik Konseyine taşıyan Batılı ülkeleri mazoşist eğilim göstermekle itham etti.

Avrupa’da yaşamak isteyen, çoğu Ortadoğu ülkelerinden olan binlerce göçmenin, Belarus’a yasal yollardan girdikten sonra Belarus üzerinden Avrupa Birliği (AB) sınırına göçmek için Polonya’ya geçmek istemesi, iki ülke sınırında tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. BM Güvenlik Konseyindeki Avrupa Birliği ülkeleri Estonya, Fransa ve İrlanda ile ABD, İngiltere ve Norveç’in talebi üzerine 15 üyeli konsey, kapalı oturumda Belarus-Polonya arasındaki göçmen krizini görüştü. Toplantı sonrası ortak açıklama yapan Batılı ülkelerin temsilcileri, Avrupa’ya göçme arayışındaki kişilerin hayatlarını siyasi amaçlarla tehlikeye atmakla suçladığı Belarus’u kınadı.

“LUKAŞENKO REJİMİ, İSTİKRARI TEHDİT EDİYOR”

Temsilciler, Belarus’u, kendisinde artan insan hakları ihlallerinden dikkatleri uzaklaştırmak için komşu ülkeleri ve Avrupa Birliği sınırlarını istikrarsızlaştırmakla da suçlayarak, bu taktiğin kabul edilemeyeceğini ve “Lukanşenko rejiminin bölgesel istikrarı tehdit ettiğini” belirtti.
Belaruslu yetkililere “insanlık dışı” bu eylemlere ve insanların hayatlarını riske atmaya son verme çağrısı yapan Batılı ülkeler, AB’yi Belarus’un bu hibrit operasyonları karşısında koruyacakları açıklaması yaptı.

RUSYA, BATILI ÜLKELERİ ELEŞTİRDİ

AA’nın aktardığı habere göre Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise Polonya göçmen krizini BM Güvenlik Konseyine taşıyan Batılı ülkelere sert eleştiriler yöneltti. Batılı ülkeleri “mazoşist eğilimler” göstermekle eleştiren Polyanskiy, Avrupa’ya göçme arayışındaki bu kişilerin Polonya sınırından geri itildiği, dövüldüğü yönündeki haberlerin ise utanç verici olduğunu belirtti.