Rusya Anayasa Mahkemesi hakimi: Rusya SSCB'nin halefi değil

Güncel
Anife Bilal
17 Şubat 2020, 17:41
Anife Bilal
17 Şubat 2020, 17:41

Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi hakimi Konstantin Aranovskiy, Sovyetler Birliğini yasa dışı oluşturulan bir devlet olarak nitelendirerek, Rusya’nın, Sovyetlerin “baskıcı-terör eylemlerinin” halefi olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, Anayasa Mahkemesinin Aralık ayında Sovyet baskıları sırasında el konulan konutlar için tazminatın ödenmesine ilişkin aldığı kararla ilgili yaptığı açıklamalarda Aranovskiy, Rusya’nın anayasal olarak “totaliter suçlarla ilgisi olmayan” bir devletin statüsüne sahip olması gerektiğini ileri sürdü.

RUSYA, TAZMİNATI SUÇLU DEVLETİN HALEFİ OLARAK ÖDEMEYECEK

Aranovskiy yaptığı açıklamada, modern Rusya devletinin, Sovyetler Birliği’nin halefi olarak değil “onun ve ona karşı” oluşturulduğunu belirtti. Aranovskiy, “Rusya Federasyonu bir zamanlar bu topraklarda yasadışı olarak oluşturulan devletin yerini alıyor, bu da siyasi baskı dahil olmak üzere onun faaliyetlerinin sonuçlarını hesaba katmaya mecbur kılıyor.” dedi. Bununla birlikte hakime göre Rusya, Sovyetler Birliği tarafından verilen zararı suçlu devletin halefi olarak değil,  “gerçeğe olan inanç, pozitif sorumluluk ve merhametle” tazmin etmesi gerekiyor.