Rusya-Afrika Zirvesi: Putin, Kara Kıta'da nüfuzunu genişletme peşinde

Haberler
Anife Bilal
25 Ekim 2019, 18:12
Anife Bilal
25 Ekim 2019, 18:12

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in evsahipliğinde Soçi’de iki günlük Rusya- Afrika Zirvesinde düzenlendi. Zirveye 54 Afrika ülkesinden 40’ı aşkın devlet ve hükumet başkanı olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

23-24 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen zirveyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi yönetti.

Rusya’nın, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Afrika’da azalan nüfuzunu yeniden genişletme hamlesi olarak görülen zirvede konuşan Putin, Afrika ülkelerine milyarlarca dolarlık yatırım taahhüdünde bulunurken, ticareti beş yıl içinde ikiye katlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Afrika ülkeleriyle ticarette çok iyi bir gelişme potansiyeli olduğunu belirten Putin, Rus petrol ve doğal gaz şirketleriyle Rusya’nın en büyük elmas madencilik şirketi Alrosa’nın faaliyetlerinin yanında; internet şirketi Yandex’in de Afrika’nın dijital alanda gelişimi ve enformasyon teknolojileri alanında yardımcı olabileceğini söyledi. Putin ayrıca, Afrika ülkelerinin 20 milyar dolar tutarındaki borçlarının da hibe edileceğini açıkladı.

RUSYA İLE AFRİKA ÜLKELERİ ARASINDA 50’DEN FAZLA ANLAŞMA İMZALANDI

Rusya-Afrika Zirvesinin dünyada büyük ilgi uyandırdığını belirten Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Anton Kobyakov, Rusya ve Afrika ülkeleri arasında son 2 günde toplam maliyeti 800 milyar ruble (72 milyar TL) olan 50’den fazla anlaşma imzaladığını belirtti.

Kobyakov Rusya – Afrika Zirvelerinin üç yılda bir düzenlemeye planladıklarını belirtti.

Rus medyasında çıkan haberlere göre zirvede; Nijerya ile Rus yapımı 12 adet Mi-35 taarruz helikopteri alımı için anlaşma yapıldı. Rusya’nın en büyük kredi bankası Sberbank da Afrika ülkeleriyle yapılacak ticaret için 5 milyar dolarlık bir kredi anlaşmasıyla destek sağlayacak. Ayrıca devlete bağlı Rosatom şirketinin de Etiyopya’da bir nükleer enerji santrali kurmak için görüşmeler yürüttüğü açıklandı.

RUSYA ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ’NDE ASKERİ ÜS KURMAYA HAZIRLANIYOR

Orta Afrika Cumhuriyeti Faustin-Archange Touadéra zirve çerçevesinde yaptığı açıklamada, ülkesinde Rus askeri üssünün kurulmasının planlandığını açıklarken, “Olanakları değerlendirmek için Ulusal Savunma Bakanlığı ve Rusya Savunma Bakanlığı ile bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

10 YILIN EN PAHALI ZİRVESİ

Basına yansıyan haberlere göre; Rus yönetimi, Rusya-Afrika Zirvesinin düzenlenmesine 4,5 milyar ruble (405,71 milyon TL) harcadı.

Haberde Rusya-Afrika Zirvesinin son 10 yılda düzenlenen en pahalı zirve olduğu kaydedildi.