Rusya, ABD ve Fransa ara buluculuğunda ENKS ile YPG/PKK anlaştı

21 Aralık 2019, 13:23

ABD, Rusya ve Fransa ara buluculuğunda Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile bölücü terör örgütü YPG/PKK arasında yürütülen “uzlaşı” görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

ENKS’den bir üst düzey yetkili, basına yaptığı açıklama ile ABD, Rusya ve Fransa’nın ara buluculuğunda yürütülen görüşmeler sonucu YPG/PKK ile uzlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Yetkili, anlaşma gereği YPG/PKK’lı teröristlerin elinde tuttuğu ENKS’lilerin serbest kalacağını dile getirerek ENKS’ye bağlı Suriyeli Peşmergelerin de bölgeye girmesine izin verildiğini belirtti.

ABD’LİLERDEN TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEN ÇIKARILMASINI İSTİYORLAR

Bu konuda danıştıkları Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden de olumlu yanıt aldıklarını ifade eden yetkili, ENKS’li yöneticilerin görüştükleri ABD’li yetkililerden Suriye hava sahasının kapatılması ve Türkiye’nin bölgeden çıkarılmasını istediklerini öne sürdü. Anlaşmaya dair iki taraftan da henüz net bir açıklama gelmedi.

Son bir ayda taraflar arasındaki sorunların çözülmesi için yürütülen görüşmeler ABD, Rusya ve Fransa’nın ara bulucuğuyla hızlanmıştı. Üç ülke YPG/PKK’ya, ENKS ile anlaşması durumunda bölgedeki varlığını daha kolay meşrulaştıracağını telkin ediyordu.

YPG/PKK, Suriye’nin kuzeyini işgal ettikten sonra muhalif ENKS üyelerinin faaliyetlerini engellemiş, silahlı unsurlarını tasfiye ettirmiş ve siyasi mensuplarının birçoğunu tutuklamıştı. Terör örgütü, ENKS ofislerine de kilit vurmuştu.

ABD
ENKS
Fransa
PYD
Rusya
Suriye
terör örgütü
Bunlara da bakın: