Rusya, 4 ülkenin 7 diplomatını sınır dışı edecek

Haberler
E. K.
28 Nisan 2021, 13:51
E. K.
28 Nisan 2021, 13:51

Rusya, Solvakya ve 3 Baltık ülkesinden 7 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Diplomatların bir hafta içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiği bildirildi.

Rusya, 4 ülkenin 7 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı. Litvanya Büyükelçiliğinin 2, Slovakya Büyükelçiliğinin 3 ve Letonya ile Estonya büyükelçiliklerinden birer çalışanın bir hafta içinde ülkeyi terk etmeleri istendi.

Çekya ile Rusya arasında yaşanan diplomatik krizde Çekya’ya destek için 22 Nisan 2021 tarihinde Slovakya 3 Rus diplomatı, Slovakya’nın ardından ise 23 Nisan tarihinde Baltık ülkelerinden Letonya ve Estonya 1’er Rus diplomatı, Litvanya ise 2 Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ederek sınır dışı etmişti. Bunun üzerine Rusya, toplamda 4 ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etmesine tepki göstermiş ve bu ülkelerin büyükelçilerini bugün Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

RUSYA VE ÇEKYA ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ

16 Ekim 2014’te o zamanki adıyla Çek Cumhuriyeti’nin Vrbetice kenti yakınındaki mühimmat deposunda yaşanan patlamada depo yerle bir olmuştu. Çek polisi, 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde iki eski Rus ajanın zehirlenmesi olayıyla da ilişkili olduğu öne sürülen Alexander Mishkin ve Anatoly Chepigov adlı kişilerin patlamayla ilgilerinin olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Çekya, 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, sınır dışı etmişti. Diplomatlar, 2014’teki patlamada rol almakla suçlanıyor. İddiaların “temelsiz ve absürd” olduğunu savunana Rusya da Çekya’nın 20 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.

İki ülke arasındaki gerilim ticari ilişkilere de yansıdı ve Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlicek Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un Dukovany nükleer güç santrali yeni ünite inşaatı ihalesine katılacak firmalar listesinden çıkarılacağını açıkladı.

Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek ise Rusya’dan almayı planladıkları Sputnik V koronavirüs aşısından vazgeçtiklerini duyurdu. Sınır dışı edilen 18 Çek diplomatın Moskova’ya dönmelerine izin verilmemesi halinde daha fazla Rus diplomatı sınır dışı edecekleri şeklinde Rusya’ya ültimatom veren Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek ise, 22 Nisan Perşembe günü Rusya Prag Büyükelçiliği çalışanı 60 kişiyi daha sınır dışı edeceklerini ilan etti.