Rusya, 2020 Tokyo Olimpiyatlarından men edilebilir

26 Kasım 2019, 14:03

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Rusya’nın daha önce defalarca doping skandalına karıştığı gerekçesiyle 4 yıl uluslararası spor organizasyonlarına katılmaması gerektiğini açıkladı.

WADA’nın önerisi kabul edilirse, Rus sporcular 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılamayacak.

WADA, nihai kararını 9 Aralık 2019’da Fransa’nın başkenti Paris’te yapacağı toplantıdan sora karar verecek. Yapılacak toplantı sonrasında komitenin Rusya aleyhinde bir karar vermesinin yüksek bir ihtimal olduğu belirtiliyor. İngiliz avukat Jonathan Taylor’ın başkanlığını yürüttüğü WADA komitesinin hazırladığı raporda, Rusya uzun yıllardır bilinçli bir şekilde sporcularına doping uyguladığı ve doping testlerinin sonuçlarının negatif çıkması için manipülasyonda bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

DOPİNG SKANDALI RİO OLİMPİYATLARINDA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Rusya’nın doping kullandığı skandalı ilk olarak Brezilya’da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyatlarında ortaya çıkmıştı. Rusya adına yarışan 67 Rus sporcunun WADA’nın raporu doğrultusunda olimpiyatlara katılmalarına izin verilmemişti. Bu sporcular arasında kadınlar sırıkla atlamada 28 rekoru bulunan Yelena Isinbayeva da vardı.

Bunlara da bakın: