Rüstem Umerov: Yerli halklar yasası, Kırım konusunun devlet politikası gündeminin en üst sıralarında yer aldığının kanıtıdır

Güncel
E. K.
09 Ağustos 2021, 14:12
E. K.
09 Ağustos 2021, 14:12

Bugün, 9 Ağustos’ta Dünya Yerli Halklar Günü kaydediliyor. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna’daki yerli halkların haklarının artık yasa düzeyinde korunduğunu kaydetti. Ukrayna’da bu sene yerli halklara dair yasa kabul edilmişti.

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov, Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda Umerov, Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar’ın söz konusu günü ilk kez Ukrayna’nın yerli halkları statüsünde kutladığını ifade ederken, yerli halkların süyasi ve kültürel haklarının artık yasa düzeyinde korunduğunu vurguladı.

Umerov açıklamasında, “Bu yasanın kabul edilmesi  için ne kadar çalıştığımızı, mücadele ettiğimizi  ve parlamento yerli halklara dair yasayı neredeyse oybirliğiyle desteklediğinde halklarımızın ne kadar mutlu olduğunu hatırlıyorum. Ukrayna parlamentosunun birliği ve acil cumhurbaşkanlığı kanunu olarak yasayı kabul etmemiz, Kırım meselesinin devlet politikası gündeminin en üst sıralarında yer aldığını gösteren en iyi kanıttır. Birlikte Kırım’ı geri alacağız!” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARINI UKRAYNA’NIN YERLİ HALKI OLARAK TANIYAN KANUN 1 TEMMUZ 2021’DE KABUL EDİLDİ

Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, 18 Mayıs 2021 tarihinde parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısı, 1Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen olağanüstü oturumda onayladı. Söz konusu yasa ile; Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Yasa için parlamentodaki 345 kişiden 325 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kırım Tatarlarına yerli halk statüsü veren kanuna parlamentodaki Rus yanlısı bir parti hariç tüm gruplar destek verdi. 22 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Zelenskıy tarafından imzalanan yasa 23 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Yasanın hükümlerine göre, Ukrayna’nın yerli halkları ve temsilcileri, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi ve Ukrayna Parlamentosu tarafından tanınan uluslararası anlaşmaları çerçevesinde tanımlanan ayrıca Ukrayna Anayasası ve yasalarıyla öngörülen tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden kolektif ve bireysel olarak tam yararlanma hakkına sahip.

Söz konusu yasa aynı zamanda yerli halklarının enstitüleri gibi kurumların ve yerli halkların dil, din, örf ve adetlerini korumak adına başlatılan projelerin devlet tarafından desteklenmesi ve finanse edilmesini öngörüyor.

9 AĞUSTOS DÜNYA YERLİ HALKLAR GÜNÜ

Dünya Yerli Halklar Günü, Birleşmiş Milletler’in (BM) kararı üzerine 1995 yılından itibaren 9 Ağustos tarihinde kaydediliyor. 

İlk kez 9 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yerli halkların haklarını korumaya yönelik komisyonu bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Bu gün, Ukrayna’da ilk kez 2016 tarihinde kutlanmıştı.

UNESCO verilerine göre günümüzde dünyanın 70 ülkesinde, 5 binden fazla etnik dilde konuşan ve kültürel geleneklerine bağlı kalan yaklaşık 300 milyon yerli halk temsilcisi ikamet ediyor. Günümüzde mühim bir kısmı ana vatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altında yaşayan, işgalcilerin sistematik baskı politikalarının hedefi olan Kırım Tatarları da, söz konusu yerli halklardan biri.