Rüstem Umerov, Ahtem Çiygöz ve diğer milletvekillerinden "Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Günü" teklifi

18 Ocak 2020, 15:37

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Ukrayna parlamentosu bünyesinde önemli bir atılım için ilk adımın atıldığını duyurdu. Buna göre Kırım’ın Rus işgaline direnişi, özel bir gün çerçevesinde kaydedilecek.

Milletvekili Çiygöz sosyal medyada şu açıklamayı yaptı: “Rüstem Umerov ve diğer milletvekilleriyle ‘Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Günü’ resmi ilan ve kutlamasıyla ilgili Ukrayna Cumhurbaşkanı’na teklifte bulunduk. 26 Şubat 2014, Ukrayna ve Kırım tarihinde önemli bir gün. Yasa dışı işgale karşı çıkan ve şimdi saldırganla mücadeleye devam eden Kırım Tatarları ve Ukrayna’nın diğer vatandaşlarının eylemleri Rus işgal rejiminin acımasız baskısına ve terörüne engel oldular.

Bu günün kutlanması, hem anakarada hem de Kırım’da Ukrayna’nın tüm vatandaşları için önemlidir. Bu uluslararası toplumun yasa dışı işgal dikkatini çekmek ve Kırım’ın kurtuluşu mücadelesinde Ukrayna toplumunu güçlendirmek için (önemli). Milletvekillerinin devlet duruşunu ifade ettikleri için, dilekçeyi imzalayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Ahtem Çiygöz
Kırım
Rus işgali
Rüstem Ümerov
Ukrayna
Ukrayna parlamentosu
Bunlara da bakın: