Rüstem Umerov, Holodomor Kurbanlarını andı

Haberler
Elvina Khalilova
28 Kasım 2020, 20:03
Elvina Khalilova
28 Kasım 2020, 20:03

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, her yıl kasım ayının son cumartesi günü kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinden açıklama bulundu. 

Ukrayna’da 28 Kasım 2020 tarihinde, 1932-1933 yılları arasında Sovyetler rejimi tarafından düzenlenen ve milyonlarca Ukraynalının ölümüne neden olan Holodomor’un 87. yıl dönümü kaydediliyor. Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Eşbaşkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Holodomor Kurbanlarının Anma Günü vesilesiyle bir açıklama yayımladı.

Facebook hesabı üzerinden Umerov, “1932-1933 yılında meydana gelen Holodomor tarihimizde korkunç bir sayfadır. O zamanlar Sovyet hükumetinin işlediği bu suç ve insanlık dışı politikalarından dolayı çeşitli tahminlere göre 4 ila 7 milyon insan kurban oldu. Bu trajedinin etkisi her bir Ukraynalı aileye dokundu. Tüm bunlar bir milletin yok edilmesi amacıyla yapılan terör politikasının sonucudur.” diye yazdı. 

KIRIM’DA DA AÇLIK YAŞANDI

Umerov, Holodomor’u Ukraynalıların Soykırımını tanıyan tüm devletlere teşekkürlerini sunarken, Kırım’da da 1921-1923 yıllarında benzer olaylar yaşandığını belirtti. 

Söz konusu olayların sonuçları Kırım’da da çok korkunç olduğunu vurgulayan Umerov, “Kırım Tatarları da 1921-1923 yıllarında aynı trajediyi yaşadı. O zaman Bolşevikler tarafından düzenlenen terör eylemleri sonucunda Kırım Tatarlarının yüzde 20’si hayatını kaybetti.” diye bildirdi. 

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.