Rüstem Umerov: Umarım atalarımıza layık bir nesil olmayı başarırız

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2020, 12:01
Anife Bilal
26 Haziran 2020, 12:01

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle kutlama mesajı yayımladı.

“ATALARIMIZIN ÇELİK GİBİ GÜÇLÜ ELLERİNDE TUTTUKLARI BAYRAK, HİÇBİR ZAMAN YERE İNMEDİ”

Rüstem Umerov sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Tarak Tamgalı gök mavisi rengindeki bayrağın şeref, haysiyet, adalet, gurur, saygı ve cesaretin sembolü olduğunu belirterek, “Atalarımızın çelik gibi güçlü ellerinde tuttukları bayrak hiçbir zaman yere inmedi. Tam tersi tüm zorluk ve engellere rağmen daha da yukarıya kaldırıldı. Umuyorum ve inanıyorum ki, biz bu dönemde atalarımıza ve mübarek toprağımıza layık bir nesil olmayı başarır ve onların kutsal miraslarını çocuklarımız ve torunlarımıza aktarırız. Kırım Tatar Bayrak Günü kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

Rüstem Umerov’un Kırım Tatarca paylaştığı mesajın tam metni şu şekilde:

Taraq tamğalı kök bayraq – şeref, izzet, adalet, iftihar, itibar ve nüfuznıñ timsaldir. Saf, yüksek ve açıq kök tüslü yipekli qumaç üzerinde küneş kibi altın şavlelernen parıldağan tamğa, necip milletimizniñ şanlı tarihı, ulu ecdatlarımıznıñ yüce mirası ve baba-dedelerimizniñ aliy ad-ünvanları ile nağışlanğan.

Olar kendi nazarlarını aydın ve istiqrarlı istiqbalden hiç ayırmadan, pak ve halis niyet ile, ğayret ve fedakârlıq ile emin adımlarnen hep ilerige doğru kettiler. İsrar, sabır, sebat ve tevekkül ile silâhlanıp haq ve haqiqat mücadelesi yolundan sapmadılar. Ve çelik kibi sağlam qollarında dalğalanğan bu pak bayraq asıl da aşağı tüşmedi, aksine her türlü müşküllükler ve manialarğa rağmen daha da yuqarı koterildi.

Ümütim ve inancım şu ki, bizler bu devirde mübarek toprağımız ve aziz atalarımızğa layıq bir nesil olacaq ve bugün elimizde olğan şu muqaddes emanetni evlât ve torunlarımızğa eksiksiz teslim etecekmiz.

Milliy Bayraq Künümiz hayırlı olsun!

QR/UA/EN Taraq tamğalı kök bayraq – şeref, izzet, adalet, iftihar, itibar ve nüfuznıñ timsaldir. Saf, yüksek ve açıq…

Опубліковано Rustem Umerov Четвер, 25 червня 2020 р.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.