Rüstem Umerov: Ülkemiz için biz mücadele etmeliyiz başkası değil

17 Ocak 2020, 15:42

Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna heyetinin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine (AKPM) geri dönmesini onayladı. Oylamada 248 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna heyetinin, AKPM’nin çalışmalarına geri dönmesini değerlendirdi.

“BENİM İÇİN İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA YAŞAYAN KIRIM TATARLARININ HAKLARINI SAVUNMAK ÖNEMLİ”

Umerov, “AKPM’ye geri döndüğümüzü söylemek pek doğru değil, biz sadece oradaki çalışmalarımızı devam ettireceğiz. AKPM’yi kimse terk etmedi sadece çalışma salonundan çıktık. Her durumda Meclis bir krizden geçiyor. Bu kurum, neden kendi kuralları ihlal ettiğini gözden geçirmeli. Rusya’ya belli şartlar koşuldu ancak bunları yerine getirmedi. Fakat buna rağmen, Rus heyeti, AKPM’nin çalışma salonuna geri alındı. Ne olursa olsun biz kendi gündemimize; siyasi tutsaklar, askeri esirler, Donbas ve Kırım’daki insan hakları ihlallerine odaklanmalıyız. Ukrayna’nın çıkarlarını savunmalıyız. Benim için mesela işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının haklarını savunmak çok önemli.” diye anlattı.

RUSYA HEYETİNİN AKPM’YE GERİ DÖNMESİ KONUSU

Yeni AKPM heyetinin altı ay önce oluşturulduğunu ve bu süre zarfında heyet üyelerinin çalışmalarına devam ettiğini belirten Umerov, “Çeşitli Avrupa ülkelerini ziyaret ettik, ortaklarımız Ukrayna’ya ziyaretler düzenledi. Ayrıca, eski AKPM heyeti üyeleriyle iyi ilişkilerimiz var. Onların deneyimlerini benimsiyoruz…İşgal edilen Kırım’da seçilen sözde milletvekillerine karşı yaptırım uygulama fikrini destekliyorum. Bence bunun için uygun bir mekanizma var. Sonuçta işgal altındaki bölgelerin temsilcilere sahip olma hakları yok.” ifadeleri kullandı.

“ÜLKEMİZ İÇİN BİZİM MÜCADELE ETMEMİZ LAZIM, BAŞKASININ DEĞİL”

Öte yandan, AKPM’de bir çok ülkenin Ukrayna’ya destek verdiğine dikkat çeken Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar Milletvekili Umerov, “Avrupa’da bizim görüşlerimize önem veriyorlar, Siyaset, diplomasi veya güvenlik konularına ciddi yaklaşıyorsanız destek alırsınız. Baltık ülkelerindeki dostlarımız dışında, Ukrayna’ya İskandinav ve Orta Avrupa ülkeleri de destek veriyor. Bunun için onlara çok minnettarız. ‘Ukrayna konusundan yorulma’ gibi bir durum yok. En önemlisi bizim yorulmamamız. Çünkü bu bizim ülkemizin sorunları. Ve ülkemiz için biz mücadele etmeliyiz başka insanlar değil.” dedi.


AKPM
Rüstem Ümerov
Ukrayna
Bunlara da bakın: