Rüstem Umerov, Ukrayna’ya sağlanan askeri desteğin denetlenmesinden sorumlu komisyonun başına getirildi

Güncel
Anife Bilal
19 Temmuz 2022, 20:46
Anife Bilal
19 Temmuz 2022, 20:46

Ukrayna’da, savaş sırasında uluslararası ortaklar tarafından sağlanan silahların kullanımını denetlemek için özel bir komisyon oluşturuldu. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, bu komisyonun başına getirildi.

Ukrayna Parlamentosu tarafından bugün savaş devam ederken uluslararası ortakların, Ukrayna’ya sağladığı askeri dahil maddi ve teknik desteğinin kullanımından sorumlu olacak geçici özel komisyon oluşturdu. Komisyonun oluşturulmasını öngören yasa tasarısı için 314 milletvekili “evet” oyu verdi. Geçici Özel Komisyonun Başkanlığı görevine ise Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov getirildi. Komisyon, farklı parti üyeleriyle beraber 15 milletvekilinden oluşacak. Avrupa Dayanışması Partisi Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz de komisyonda yer alacak.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov: Kırım Tatar milleti özgürlük mücadelesi  veriyor
Rüstem Umerov, Ukrayna’ya sağlanan askeri desteğin denetlenmesinden sorumlu komisyonun başına getirildi

UKRAYNA MİLLETVEKİLİ RÜSTEM UMEROV: ZAFER İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Rusya’nın devamlı Ukrayna uluslararası toplumunun gözünde küçük düşürmeye çalıştığını belirterek, “Sadece Mart 2022’de Kremlin propaganda için 300 milyon dolar harcadı. Kremlin’in yalanlarına verilecek en iyi cevap gerçektir! Gerçek Ukrayna’nın tarafında. Ukrayna toplumuna ve uluslararası ortaklarımıza silahların nakliye, cephede dağıtım ve kullanımına ilişkin prosedürlerin adil, açık ve şeffaf olduğunu göstermeliyiz. Bugün amacımız ve düşmanımız ortak. Zafer için çalışıyoruz” ifadeleri kullandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.