Rüstem Umerov: Rusya, Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği desteği diplomatik yenilgi olarak görüyor

Haberler
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 14:33
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 14:33

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Umerov, “Rusya, Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteği diplomatik yenilgi olarak görüyor.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 10 Nisan 2021’de Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz bölgesindeki gerginliği azaltmak için herhangi yardımda bulunmaya hazır olduğunu belirterek; Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine ayrıca Kırım Platformu girişimine verdiği desteği bir kere daha teyit etti. İnterfaks-Ukrayna Haber Ajansına konuşan Ukrayna Milletvekili, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Umerov, “Ukrayna’nın güvenliği, toprak bütünlüğü ve egemenliği konusunun devletçilik meselesidir, dolayısıyla Karadeniz’de bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin verdiği destek güçlü bir sinyal. Bu yüzden Rusya için bu büyük bir eksi; yani onlar Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteği diplomatik yenilgi olarak görüyor.” dedi.

“RUSYA YEDİ YILDIR BİZİMLE SAVAŞIYOR”

Ukrayna’nın, Rusya tarafının attığı adımları incelemesi ve karşı önlemler alması gerektiğini belirten Umerov “Rusya güney ve doğudaki topraklarımızı işgal etti. Bu yüzden bu artık bir tehdit değil, tehlikedir. Rusya yedi yıldır bizimle savaşıyor.” diye vurguladı.

Ukrayna güvenliği açısından Türkiye ile olan ilişkilerin askeri-siyasi işbirliği yönünde gelişmesinin önemini vurgulayan Umerov, “Bu yüzden birlikte korvetleri inşa ediyoruz ve Türkiye’den, Rus saldırganlığına karşı güçlü bir araç olan Bayraktar’ları satın alıyoruz. Bu çok doğru bir adım. İHA’ların ilk partisini bir sene önce aldık, şimdi de satın almaya devam ediyoruz. Ne kadar çok İHA’ya sahip olursak Rus saldırganlığına o kadar daha iyi karşı koyabiliriz.” dedi.

“KIRIM TATARLARI İÇİN İNŞA EDİLEN 500 KONUT SADECE İLK AŞAMA”

Ukrayna-Türkiye hükumetleri arasında Kırım Tatarları için inşa edilecek 500 konut ile ilgili imzalanan anlaşma hakkında açıklamalarda bulunan Umerov, “Türkiye Cumhuriyeti’nin aktivist, insan hakları savunucuları, Donbas gazileri, gazeteciler, öğretmenler, bilim insanları olmak üzere işgalden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarları için konut inşa etme konusunda yardım etmesini istiyorduk. Bu fikir 7 yıldır müzakere ediliyordu. Şubat 2020’de Türkiye Cumhurbaşkanı Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştiği sırada ilk 500 konutun inşaatı konusunda anlaşmaya varıldı. Bu ilk aşama, umarım başarılı olur ve söz ettiğim insanlara konut sunabiliriz. Daha sonra ise bir 500 daha, hatta belki de daha fazla konut inşa etmek için ikinci aşama konusunda çalışmaya başlayacağız. Belki başka uluslararası ortakları da zorunlu iç sığınmacılar olan Kırım Tatarları için ev inşa etme programına dahil ederiz.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM KONUSUNU GÜNDEMDE TUTMAK İÇİN KIRIM PLATFORMU MİLLETVEKİLİ BİRLİĞİNİ KURDUK”

Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma konusundaki uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformu girişimini değerlendiren Umerov, “İlk olarak, Kırım’ı işgalden kurtarma ve yeniden entegrasyonu konularının ele alınacağı bir platformu ülke içinde oluşturduk. Bu çok iyi bir başlangıç. Umarım önümüzdeki birkaç yılda, Karadeniz ve Azak Denizi’nde bölgesel güvenlik konusunu da Kırım girişimine dahil etmek için bu platformu bir asambleye dönüştürebiliriz. Umarım bu fikir uluslararası ortaklarımızın desteğini alır.” diye konuştu.

Ukrayna Parlamentosunda (Verhovna Rada) oluşturulan Kırım Platformu Milletvekili Birliğinin kurulma amaçlarından bahseden Umerov, “Söz konusu birliği ilk önce Kırım konusunu her zaman Ukrayna’nın iç politikasının gündeminde tutmak için kurduk. Ayrıca diğer parlamento grupları temsilcileriyle Kırım Platformu yasa paketini oluşturduk. Umarım, bu yasa tasarılarından bazıları en yakın zamanda kabul edilir. İkinci olarak ilgili milletvekilleri grubu, NATO, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü heyetleri üyesi olan milletvekilleriyle birlikte söz konusu uluslararası örgütleriyle iş birliği kurma konusunda çalışıyor.” diye anlattı.

Kırım Platformu yasa teklif paketinin yaklaşık 18-20 girişimden oluştuğunu açıklayan Umerov, “Yaklaşık 18-20 fikrimiz vardı. Bunlara göre biz yerli halklar, Kırım Tatar halkının statüsü, Kırım konusunda yapılacak anayasa değişiklikleri ile ilgili yasa tasarılarını hazırladık. Yanı sıra su sağlama, siyasi tutsaklar, Kırım serbest ticaret bölgesinin iptal edilmesi ile ilgili yasa tasarılarını hazırlama fikirlerimiz var.” değerlendirmesini yaptı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.