Rüstem Umerov: Rus ordusu, Ukrayna şehirlerini toplamda 2 bin 811 füzeyle vuruldu

Güvenlik
qha muhabir
29 Haziran 2022, 16:47
qha muhabir
29 Haziran 2022, 16:47

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Rus ordusunun Ukrayna şehirlerini toplamda 2 bin 811 füzeyle vurduğunu bildirerek, “Yine de vatanımıza sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 29 Haziran 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında, Ukrayna şehirlerini vuran Rus füzelerinin toplam sayısını açıkladı ve Kremençuk’ta alışveriş merkezine isabet etmek üzere olan füze görüntüsünü paylaştı. Açıklamada “Dün itibariyle şehirlerimizi vuran toplam füze sayısı 2 bin 811’dir. Ayrıca hava bombaları ve top mermileri de var” diyen Umerov, “Yine de vatanımıza sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Rüstem Umerov ayrıca, saniyeler sonra Poltava bölgesindeki alışveriş merkezini yerle bir eden roketin görselini paylaştı.

AVM SALDIRISINDA 18 KİŞİ ÖLDÜ, 50’TEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

Rus güçleri 27 Haziran, Ukrayna’nın Poltava bölgesi Kremençuk kentinde bulunan bir alışveriş merkezini füzeyle vurdu. Saldırıda 18 sivilin hayatını kaybettiği, 36 kişinin kayıp olduğu, 50’ten fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YI İŞGAL GİRİŞİMİ VE SALDIRILARINDA SON DURUM

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.