Rüstem Umerov: Körfez ülkelerinin krizi sonlandırma kararını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyorum

Haberler
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 16:51
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 16:51

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ile Katar arasındaki diplomatik krizin çözülmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ile Katar arasındaki diplomatik kriz, Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesinde imzalanan bildirgeyle sona erdi. Önceki gün Arab.com.ua internet sitesine konuşan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 3,5 yıldır devam eden Körfez Krizinin çözülmesini memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Milletvekili, “Körfez ülkelerinin krizi sonlandırma kararını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyorum ayrıca Ukrayna ile Körfez’in ekonomik alanda büyük potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.” dedi.

KÖRFEZ’DE UZLAŞMA

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak’ta, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının açılması için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak’ta El-Ula kentinde düzenlenen 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’nde, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargonun kaldırdığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, söz konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.