Rüstem Umerov, Kırım'ı işgalden kurtarma stratejisini geliştirecek çalışma grubuna seçildi

Haberler
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 10:22
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 10:22

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyinin bünyesinde, Kırım’ın işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonu stratejisi üzerinde çalışacak çalışma grubu oluşturulacak. Gruba, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov da dahil olacak.

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Ses (Golos) Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi bünyesinde oluşturulacak bir çalışma grubunun Kırım’ın işgalden kurtarılması için çalışacağını bildirdi.

UKRAYNA GÜVENLİK VE SAVUNMA KONSEYİ BÜNYESİNDE KIRIM ÇALIŞMA GRUBU

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Rüstem Umerov, “Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyinin bünyesinde oluşturulacak departmanlar arası çalışma grubunda yer almak için adaylığımı kesin bir şekilde destekledi. Bu grup, geçici işgal altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’ün (Akyar) işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonunu öngören devlet stratejisinin taslağını hazırlayacak.” diye bildirdi.

🔹Сьогодні Комітет Верховної Ради України з прав людини без заперечень підтримав мою кандидатуру для участі в міжвідомчій…

Опубліковано Rustem Umerov Середа, 30 вересня 2020 р.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Kıyiv yönetiminin Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisi üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Kuleba, “Tüm fikirleri bir araya getirmek için bu konuda biz Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği ve diğer meslektaşlarımızla iş birliği yapıyoruz… Hazırladığımız tek paketi nihai oylama için Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyine iletmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.