Rüstem Umerov: Kırım'da düzenlenecek olan referandum yasa dışı

Haberler
Elvina Khalilova
23 Haziran 2020, 00:47
Elvina Khalilova
23 Haziran 2020, 00:47

Venedik Komisyonu olarak bilinen Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu, Rusya Federasyonu Anayasasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının yerine getirilmesi kapsamında bir bildiri yayımladı.

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bildiride değişikliklerin değerlendirilmesi yapılıyor, değiştirilmesi gereken eksiklikler ve ifadeler belirtiliyor. Bildiride Rusya’daki bu değişikliklerin teklif edilmesi ve değerlendirilmesinin kronolojisini de sunulmaktadır. Ancak bu değişikliklerin referandumla onaylanması söz konusu olduğunda, işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde referandum yapılmasının yasa dışı olduğu hakkında söz edilmemektedir.” ifadelerini kullandı. 

SİYASİ MANİPÜLASYONLARA NEDEN OLABİLİR

Umerov, bu gibi hareketlerin siyasi manipülasyon ve Avrupa Konseyi uzmanlarının anayasa hukuku hakkındaki sonuçlarının farklı yorumlanmasına neden olabildiğini vurguladı. 

YASA DIŞI REFERANDUM HATIRLATMASI

Ayrıca milletvekili Umerov, 2014 yılında Venedik komisyonunun resmi bildirisinde işgal edilen Kırım’da Rus kolluk kuvvetlerinin kontrolü altında düzenlenen ve demokratik standartlara uymayan sözde referandumun yasa dışı olduğunun belirtildiğini hatırlattı.

ULUSLARARASI ORTAKLARDAN UKRAYNA’YA DESTEK

Rüstem Umerov, işgal edilen Kırım’da referandum yapılmasının sonuçlarının geçersiz olacağını kaydederken, şu ifadeleri kullandı:

Rusya’nın işgal edilen Kırım’da düzenleyeceği referandum yasa dışı, bu referandumun hukuki sonuçları önemsizdir. Uluslararası ortaklarımız da bu konuda Ukrayna ile dayanışma gösteriyor.