Rüstem Umerov: Güvenlik alanında iş birliğinin önü açılacak

Haberler
E. K.
04 Kasım 2020, 15:54
E. K.
04 Kasım 2020, 15:54

Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Anadolu Ajansına konuştu. Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyareti kapsamında imzalanan protokollerin ülkelerin güvenlik alanında iş birliğinin önünü açacağını belirtti.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için oluşturulan Kırım Platformu ile ilgili Anadolu Ajansına açıklamada bulundu.

“TÜRKİYE SADECE SOYDAŞ ÜLKE DEĞİL, STRATEJİK ORTAĞIMIZ”

Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 16 Ekim tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin çok önemli olduğunu belirterek, “Kırım Tatar Türkleri olarak Türkiye’nin sadece soydaş ülke değil, stratejik ortak olmasından memnunuz.” dedi.

“DAHA İYİ İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

Zelenskıy’ın ziyareti kapsamında imzalanan protokollerin ülkelerin güvenlik alanında iş birliğinin önünü açacağını belirten Umerov, “Böylece artık hem iki ülkenin bakanlıkları hem güvenlik şirketleri daha iyi iş birliği yapabilecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE, KIRIM PLATFORMU’NA DESTEK VERECEK

Umerov, ziyaret kapsamında güvenliğin yanı sıra Ukrayna’da gerçekleşecek Kırım Platformu’nun da görüşüldüğünü kaydederek, “Türkiye, Kırım Platformu’na destek verecek. Türkiye’ye bir kez daha Rusya’nın Kırım’ı ilhakını tanımadığı için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

500 KONUT PROJESİ

Türkiye’nin Kırım Tatarları için Ukrayna’nın Herson bölgesinde inşa edeceği 500 konutluk proje için sürecin devam ettiğini belirten Umerov, 500 konutluk ilk faz başarıyla gerçekleştikten sonra 500 konutun daha inşasının planlandığını sözlerine ekledi.